Uzungöl Gezilecek yerler

Uzungöl Gezilecek Yerler Hakkında

Uzungöl, Trabzon iline bağlı Çaykara İlçesindedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzungöl’ü turizm merkezi olarak belirlemiştir. Cennet diye nitelendirilen Uzungöl, masmavi gökyüzünü kaplayan beyaz bulutları ve yeşilin birçok tonunu barındıran orman manzarası ile cennetten bir köşe olarak nitelendirilmektedir. Uzungöl Gezilecek Yerler açısından zengindir ve her mevsim yerli yabancı turist akınına uğramaktadır.

Uzungöl’ün uzunluğu 1000 metre, genişliği 500 metre ve derinliği 15 metredir.

Uzungöl Gezilecek Yerler Hakkında
Uzungöl Gezilecek Yerler Hakkında

Uzungöl’de ilk yerleşim 1650 yıllarına dayanmaktadır. Eski adı Saraho’dur. Köklü bir tarihe sahip olan Uzungöl, çeşitli imparatorluklara başkentlik yapmıştır. Geçmişten günümüze tarihi manastırları, camileri, konakları ulaşmıştır. Deniz seviyesinden 1090 metre yüksekliktedir. Şerah Köyünün bulunduğu vadi yamaçlarından heyelan sonucu kayan kaya ve toprakların Haldizen deresinin önünü kapatması ile Uzungöl oluşmuştur.

Uzungöl’e bir kilometre mesafede ki Şerah Köyü, yeşillikler arasında eski ahşap evleri ile bölgenin en güzel yerlerinden biridir. Bu köyde konaklamak mümkündür.

Uzungöl Gezilecek Yerlerin başında Haldizen vadisi gelmektedir. Haldizen Yaylası’nın mis kokulu dağ çiçekleri ve alabildiğine yemyeşil manzarasında doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Ayrıca botanik amaçlı turlar, kuş gözlemciliği gezileri de büyük ilgi görmektedir.

Haldizen Yaylası yakınlarda Şeker su, Demirkapı, Yayla önü gibi köylerin doğal güzelliğinin yanı sıra Karadeniz mimarisine özgü ahşap köy evleri görülmeye değerdir.

Uzungöl Gezilecek Yerler bakımından yaylaları ile ünlüdür. Deniz seviyesinden 2000 -3000 metre yükseklikte ki yaylalar yaz aylarında bile oldukça soğuk olabilmektedir. Uzungöl yaylalarından bahsedelim.

Karester Yaylası, doğa harikası denecek güzelliktedir. Uzungöl’ü tepeden izlemek, turistleri hayran bırakmaktadır. Kamp yapmak isteyenler için en ideal yayladır.

Şekersu Yaylası ise Uzungöl Gezilecek Yerler içinde en güzel yaylalardan biridir.  Yaz aylarında turist akınına uğramaktadır.

Lustra yaylası, huzur, sessizlik, muhteşem manzara ve tertemiz bir havası ile gidenleri büyülüyor.

Uzungöl, 1989 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Zengin bitki örtüsü, muhteşem manzarası ve yaban hayatının var olması nedeniyle koruma altına alınmıştır.

Uzungöl Gezilecek Yerler listesinde ki diğer yaylalar ve göller; Traşkapanı Yaylası, Balık ve Aygır Gölleri, Veli Yaylası, Büyük Yayla, Multat Yaylası, Tabanoz Yaylası ve Derindere Yaylasıdır.

Uzungöl Gezilecek Yerler dendiğinde dağların yükseklerinde bulunan ufak göller akla gelir. Mutlaka görülmesi gereken bölgedir. Doğa yürüyüşü yaparak, ATV ve jip kiralayarak bu göllerin bulunduğu yere ulaşılmaktadır. Yamaç paraşütü meraklıları için bölge oldukça idealdir.

Göl çevresinde doğa yürüyüşü yaparken yeşilin her tonuna rastlanmaktadır. Kaya yamaçlarında dağ güllerinin canlı renkleri, yeşil bitki örtüsü ile uyum içinde yürüyenleri karşılamaktadır.

Uzungöl Gezilecek Yerler listesinde Kiremitli Hapsiyaş Köprüsü önemli yerlerden biridir. Tek gözlü kemer köprü, büyük ahşap kütüklerden yapılmıştır. Ayakları kesme taştır ve kayalar üzerine oturtulmuştur. Gövdesinin üstünde kırmızı kiremitten çatısı vardır. 1935 yılında yapılmış bu köprü, 1996 yılında anıtsal eser olarak tescil edilmiştir.

Uzungöl Camii, Uzungöl’ün simgesidir. Uzungöl ve Haldizen Deresi’nin birleştiği kemer Köprü’nün hemen altındadır. Gölün yanında mücevher gibi parıldayan camiinin ihtişamlı bir görüntüsü vardır. Camiinin göle vuran gölgesi tüm Uzungöl tanıtım fotoğraflarında yer almaktadır. Bu muhteşem manzarayı mutlaka görmek gerekir. Camiinin minareleri Uzungöl’e ulaşmadan görünmektedir.

Uzungöl’e, Trabzon – Rize sahil yolundan giderseniz muhteşem bir manzara yol boyunca size eşlik edecektir. Sırasıyla Yomra, Arsin, Araklı ve Sürmene, Of İlçelerinden geçerek Çaykara’ya ulaşılmaktadır. Çay fabrikalarının bulunduğu yol üzerinde Karadeniz’in lezzetli çaylarının içileceği tesisler bulunmaktadır.

Uzungöl’e gidip Çaykara’ya bağlı cennet köşelerini görmeden dönmek olmaz. Bunlardan biri Sultan Murat Yaylası’dır. Deniz seviyesinden 2200 metre yükseklikte ki yayla, gerek muhteşem doğası, gerekse 1. Dünya Savaşı’ndan kalma siper ve şehit mezarları ile ziyaret edilmeye değer bir yerdir.

Uzungöl Gezilecek Yerler – Görnek Tabiat Parkı

Çaykara İlçesinde ki Görnek Tabiat Parkı bitki örtüsünün zenginliği ile görenleri büyülemektedir. Ladin, Göknar, Kızılağaç, Üvez, Meşe ağaç türlerini bir arada birbirine geçmiş bir şekilde görmek mümkündür. 51 dekarlık alana sahip Görnek Tabiat Parkında birçok yaban hayvanı yaşamaktadır.

Uzungöl Gezilecek Yerler saymakla bitmez. Kış aylarında yüksek kesimlere çıkmak ne kadar zor olsa da kar manzarası muhteşemdir. Doğanın muhteşem renklerine bembeyaz kar görüntüsü eklenince ortaya oldukça etkileyici bir manzara çıkmaktadır. Bölgede konaklama için birçok otel bulunmaktadır. Gece manzarası da ayrı bir güzelliktedir. Çeşme gezilecek yerler yazısı için tıklayabilirsiniz.

© 2013 - 2024 Gezginkolik.com