kapadokya karanlık kilise

Kapadokya Karanlık Kilisesi Nerede

Manastır içinde ki Kapadokya Karanlık Kilisesi de günümüzde Göreme Açık Hava Müzesi’ de yer almaktadır. 5 bin yıllık tarihe sahip Nevşehir’de pek çok kilise bulunmaktadır. Karanlık Kilisesi, Nevşehir Göreme Bölgesi’nde ki kiliseler içinde günümüze kadar bozulmadan ulaşan tek kilisedir. Günümüzde Göreme Açık Hava Müzesi olan alan manastır olarak tasarlanmış ve kayaların oyulması ile pek çok şapel, kilise, yemekhane, evlerin bulunduğu yerleşim yeri halini almıştır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya Karanlık Kilisesi, bulunduğu bölgenin Türkler tarafından fethedilmesi ile 1950 yılına kadar güvercinlik olarak kullanılmıştır. Güvercin gübresi sayesinde orijinal dokusunu koruyabilmiştir. Güvercin gübrelerinin temizlenmesi 14 yılda tamamlanabilmiştir. Temizlenen kilise koruma altına alınmıştır.k

Kapadokya Karanlık Kilisesi, restorasyon nedeni ile 1987 yılında ziyarete kapatıldı. Restorasyon çalışmasında  Türk, Fransız, İtalyan ve Polonyalı restoratörler çalışarak 8 yılda restorasyonu tamamlamışlar ve kilise yeniden ziyarete açılmıştır.

Tarihi 1300 yıllarına inen Kapadokya Karanlık Kilise, ismini içinin karanlık olmasından almıştır. Kilisede küçük bir pencere bulunmaktadır. Bu yüzden gün ışığı kiliseye yok denecek kadar az girmektedir. Bu durum sayesinde de kilisenin içindeki resimler canlılığını ve renklerini kaybetmeden günümüze kadar gelebilmiştir.

Karanlık Kilisesi, haç planlı olup haç kollar, çapraz tonozlar, merkezi kubbe, dört sütun ve üç apsisten meydana gelmiştir.  Kuzeydeki dikdörtgen beşik tonozlu narteks ve narteksin güneyinde de bir mezar bulunmaktadır.

Göreme Karanlık Kilise
Göreme Karanlık Kilise

Kapadokya Karanlık Kilisesi’nin girişi alt kısmında bulunan tünellerden sağlanmaktadır. Daha önceki giriş kısmı olan narteks günümüzde kullanılmamaktadır. Tünellerden ahşap merdivenle yukarı çıkılarak kiliseye girilmektedir. Kapadokya Karanlık Kilisesi’nin içinde kubbe ve sütunlar, duvarlarında da Hıristiyanlık tarihi açısından çok önemli resimler bulunmaktadır. Kilise girişinde İncil ve Hazreti İsa’nın hayatını kapsayan siklusunun olduğu zengin süsleme örnekleri bulunmaktadır.

Kapadokya Karanlık Kilisesi’nin kubbesinde baba, oğul ve kutsal ruh üçlemesinin sembolü Hazreti İsa’nın resmi bulunmaktadır. Orta apsiste Hazreti İsa’nın bir yanında Meryem ve Vaftizci Yahya’nın oturdukları ve insanlığın bağışlanması için yalvardıkları Deesis sahnesi freski bulunmaktadır. Ayrıca İsa’nın doğumu, Yahuda’nın İsa’yı öpüşü, İsa’nın öldükten sonra yeraltına Hades’e giderek şeytanı ayağının altına alışı, İsa’nın Yahya tarafından vaftiz edilmesi, son akşam yemeği, İncil Yazarları ve kiliseye bağıtsa bulunanların portreleri dikkat çeken fresklerdir.

Karanlık Karanlık Kilisesi’nin sütunlarında bulunan işaretler, İsa’nın isimlerinin sembolleridir. Kilise duvarlarında Tevrat’ta da bulunan birçok olay resmedilmiştir. Bunların başlıcaları, Deesis, Müjde, Doğum, Üç Müneccim Tapınması, Vaftiz, Kudüs’e Giriş, Son Akşam Yemeği, İhanet, Çarmıh, Cehenneme İniş, Kadınlar Boş Mezar Başında, Göğe Çıkış, Üç Yahudi Gencin Yakılması tasvirleridir.

Fresk ve resimlerde renk zenginliği dikkat çekmektedir. Günümüze kadar ulaşan kilise içindeki bu fresk ve resimlerin zarar görmemesi için fotoğraf çekilmesi yasaklanmıştır. İnsan nefesinden bile olumsuz etkilenebileceği için ziyaretler 3 dakika ile sınırlı olup, aynı anda 15 kişiden fazlası kiliseye alınmamaktadır.

Kapadokya’da ki bu çok özel kilise yapısını her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Özellikle inanç turizmi açısından da ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Kapadokya Karanlık Kilisesi
Kapadokya Karanlık Kilisesi

Karanlık Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Nevşehir’den Kapadokya Karanlık Kilisesi’ne ulaşım özel araçlarla 20 dakikada gidilmektedir. Göreme merkezine uzaklığı ise 2 km’dir. Nevşehir’den her saatte bir kalkan Göreme otobüsleri ile de Kapadokya Karanlık Kilisesi’ne ulaşım imkanı vardır. Otobüs seferleri sabah 08:00, akşam 19:00 saatleri arasındadır.

Nevşehir’den araç kiralayarak Karanlık Kilisesi’ne ve bölgede ki diğer vadi ve kiliselere de ulaşmak mümkündür. Göreme’den taksi ile Karanlık Kilisesi’ne ulaşım oldukça kolay ve ucuzdur.

Ayrıca Kapadokya Bölgesi’nde ki özel gezi turlarına katılarak da Karanlık Kilisesi ziyaret edilebilmektedir.

Karanlık Kilisesi’ne giriş ücreti diğer kilise ziyaret ücretlerinden daha pahalıdır. Bunun nedeni, ziyaretçi yoğunluğunu azaltarak kilisenin korunmasını ve tahribat olmamasını sağlamaktır.

Kilisenin ziyarete açık olduğu saatler ise mevsime göre değişmektedir. Yaz aylarında 08:00-19:00, kış aylarında 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Karanlık Kilisesi’ne müzekart ile girmek mümkündür. Az sayıda giriş olduğu için yoğun turist günlerinde giriş için beklemek gerekebiliyor. Böylesine özel bir yapıyı görmek için beklemeye değdiğini söyleyebiliriz.

Karanlık Kilisesi ziyareti sonrasında Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmenizi ve diğer kilise ve yapıları da ziyaret etmenizi öneriyoruz. Hem tarihi hem coğrafi anlamda dünyada eşsiz olan Kapadokya Bölgesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Kapadokya’ da tarihi vadiler arasında birçok aktivite ve tur yapabilirsiniz. Bunlardan en popüler olanlarından Kapadokya Atv Turları için sayfayı inceleyebilirsiniz. Kapadokya klasik araba turu için de tıklayabilirsiniz.

© 2013 - 2024 Gezginkolik.com