Çeşme Gezilecek Yerler

0
570
Çeşme Gezilecek Yerler
Çeşme Gezilecek Yerler

Çeşme gezilecek yerler açısından çok zengindir. Gerek tarihi yapıları gerek denizi ve güneşi, gerekse yeşil bitki örtüsü Çeşme’yi turistik açıdan cazip hale getirmektedir.

Çeşme, İzmir iline bağlı, yılın her dönemi yerli yabancı turist akınına uğrayan, denizi ve güneşi yanı sıra kültürel miras açısından da zengin olan bir ilçedir.  Tarih boyunca Ege Denizi’nin en önemli limanı olmuştur. Çeşme, ismini birbirinden güzel, buz gibi sularının aktığı çeşmelerden almıştır.

Çeşme tarihi açıdan oldukça önemli bir yerdir. Tarih boyunca birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. İyon kenti olan Erythrai Antik Kenti’nin iskelesi olarak kullanılmıştır. Sırasıyla Lidyalılar, Persler, Bergama Krallığı, Roma Devleti, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları Çeşme’de hüküm sürmüştür. Tarihi zenginliği çok kültürlü geçmişinden gelmektedir.

Çeşme gezilecek yerler listesinde tarihi yapıları yanı sıra, ılıcaları, plajları, koyları, çarşısı, sokakları yer almaktadır. Şimdi bunları tek tek inceleyelim.

Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi, 1508 yılında inşa edilmiştir. 2. Beyazıt döneminde inşa edilen kale, Osmanlı döneminin ihtişamlı mimarisini sergilemektedir. Panoramik manzarası ile turistlerin Çeşme gezilecek yerler listesinde yerini alıyor. Girişinde Kaptan-ı Derya Hasan Paşa heykeli bulunmaktadır. Kale içinde ki Çeşme Müzesi’nde Erythrai Antik Kenti’ne ait tarihi eserler sergilenmektedir.

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti, 12 İyon kentinden biridir. 1963-1966 yılları arasında yapılan ilk kazılarda tarihi zenginliği ortaya çıkmıştır. Çeşme merkezine 26 km uzaklıkta olan antik kent, Çeşme gezilecek yerler listesinin başında gelmektedir. Athena Tapınağı ve tiyatrosu, Akropol Alanı ile turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Kazılarda çıkarılan değerli eşyalar, Çeşme Müzesi’nde sergilenmektedir.

Alaçatı

Çeşme’ye gidip de Alaçatı’yı görmeden dönmek olmaz. Alaçatı, Çeşme’nin en çok turist çeken mahallesidir. Bahçe pencereleri çiçeklerle bezenmiş tarihi taş Rum evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, kumsalları, sörf alanları, meyhaneleri, kahvehaneleri ve hareketli gece hayatı ile gelenleri büyülemektedir. Bin bir çeşit sağlıklı otları ve yöresel lezzetlerini tattıran restoranları, taş butik evleri, yel değirmenleri ile Çeşme gezilecek yerler listesinde başı çekmektedir. Alaçatı hakkında daha fazla bilgi için Alaçatı gezilecek yerler linkine tıklayabilirsiniz.

Germiyan Köyü

Çeşme’ye 23 km uzaklıkta ki Germiyan Köyü, bölgede ki tek Türkmen yerleşim yeridir. Özellikle gastronomiye ilgisi olanların mutlaka görmesi gereken yerdir. Kendine özgü yerel ve organik ürünlerden hazırlanmış farklı tatları bu köyde bulabilirsiniz. Örnek verecek olursak; pirinçli mantı, hurma zeytini, Bazina, Kopanisti peyniri ve şeker içi damat lokumu sayılabilir.

Özellikle gastronomi meraklılarının Çeşme gezilecek yerler listesinde bir numara olmalıdır.

Eşek Adası

Eşek Adası, koruma altında olduğu için konaklama için izin verilmemektedir. Tekne turları ile günü birlik ziyaret edilebilmektedir. İsmini çok sayıda ki eşeklerden almıştır. Özellikle su altı sporlarına meraklı olanların Çeşme gezilecek yerler listesinde olması gereken ada, tertemiz koyları ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kervansaray

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerindendir. 1529 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde otel olarak kullanılan yapı 2 katlıdır ve süslemeleri başarılı restorasyon çalışmaları ile bozulmadan günümüze gelmiştir. Turistlerin Çeşme gezilecek yerler listesinde hem konaklama hem de alışveriş için tercih ettikleri yerdir.

Çeşme Plajları

Çeşme, masmavi berrak denizi ve pırıl pırıl parıldayan kumu ile birbirinden güzel plajlara sahiptir.  Çeşme’ye 10 dakikalık mesafede ki Altınkum Plajı, adını altın renginde ki kumundan almıştır. 500 metre uzunluğunda ki kumsalda denize girip güneşlenilecek beach clublar bulunmaktadır. Deniz suyu diğer plajlara göre daha soğuktur.

Ilıca Plajı da 3 km uzunlukta olup denizinin dalgalı olması nedeniyle sörf yapmak için idealdir. Yer altı kaynak suları deniz suyuna karıştığından hemen her mevsim denize girmek mümkündür.

Sörf dışında, dalma ve diğer su sporları için birçok merkez bulunmaktadır.

Denizi çok fazla derin olmadığı için çocuklu ailelerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği plajda başta dalış olmak üzere diğer su sporları aktiviteleri içinse çevresindeki otellere başvurmak gerekiyor.

Çeşme’ye yaz tatili için gelen turistler Çeşme gezilecek yerler listesine mutlaka bu birbirinden güzel plajları dahil etmelidirler.

Aya Yorgi Koyu, Çeşme’den 1 km uzaklıktadır. Masmavi durgun denizi, incecik kumu ve muhteşem manzarası ile en popüler plajlardan biridir.

Delikli Koy adını Alaçatı ve Ovacık plajlarını birbirinden ayıran kayalıkta oluşan boşluktan almıştır. Huzur arayan tatilcilerin Çeşme gezilecek yerler listesinde olması gereken koylardan biridir. Aynı zamanda kamp yapmaya da elverişli olan koy, durgun masmavi denizi ile muhteşem bir plaja sahiptir.

Ilıcalar

Çeşme Ilıca Plajı
Çeşme Ilıca Plajı

Dünya da ender görülen yerlerden biri de Çeşme Ilıca’larıdır. Plaj ve termal kaplıcanın aynı yerde olması oldukça dikkat çekicidir. Çeşme’ye 5 km uzaklıkta ki Ilıca’lar, hem deniz tatili hem de şifalı kaplıca tatili yapmak isteyenlerin Çeşme gezilecek yerler listesinde birinci sırada olması gerekir. Çünkü ikisinin bir arada yapılabileceği başka bir yer bulmak zordur. Ilıca termal suları oldukça şifalıdır ve birçok hastalığı iyileştirmektedir. Hem banyo hem de içme kürleri ile tedavi edici özelliğe sahiptir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here