Uçhisar Kalesi Nerede - Kapadokya

Uçhisar Kalesi Nerede – Kapadokya

Uçhisar Kalesi nerede sorusunun cevabını kendiniz çıplak gözlerinizle görebilirsiniz. Kapadokya Bölgesi’nin en büyük ve ihtişamlı peribacası olan Uçhisar Kalesi’nin zirvesinden bakıldığında muhteşem bir Kapadokya manzarası görülmektedir.

Uçhisar, Kapadokya’nın merkezi olarak bilinmektedir. Nevşehir’e 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kapadokya Bölgesi’nin en yüksek noktasındadır, 179 metre yüksekliktedir. Tarihi, konumu ve mimari tarzı ile en çok turist çeken yerlerden biridir. Gün batımı manzarasının muhteşem olduğu Uçhisar, UNESCO tarafından dünyanın “olağanüstü güzellikte doğal ve kültürel mirası” olarak seçilmiştir.

Kapadokya, başlı başına farklı bir atmosfer ve sıra dışı manzaralara sahiptir. Uçhisar Kalesi, bu manzaraların en güzelini ziyaretçilerine sunuyor.

Uçhisar Kalesi Nerede
Uçhisar Kalesi Nerede

Uçhisar Kalesi nerede dendiğinde aklımıza gelenler, çok sayıda kaya oyulma yöntemi ile meydana gelmiş konut, sığınak, mezar, sarnıç ve mahzenlerdir. 500’e yakın yaşam alanı bulunmaktadır. Bu alanlar birbirine koridor, merdiven ve tünellerle bağlıdır. Roma Dönemi’nde Kapadokya bölgesinin en yüksek yerleşim yeri olması sebebiyle stratejik olarak Arap akınlarına karşı savunma amacıyla kullanılmış, sonrasında da birçok devlet tarafından savunma, gözetleme ve saklanma amacı ile kullanılmaya devam etmiştir.

Günümüzde Uçhisar Kalesi nerede sorusunun cevabı, turizmin merkezlerinden biridir. Zirveye çıkıldığında tüm Kapadokya Bölgesi’nin muhteşem vadileri görünmektedir. Zirveden kuzey yönünde Cevizli Peribacaları, Batıda Nevşehir ve Oylu Dağı, güneybatıda Hasan Dağı’nın zirvesi ve yeni Uçhisar beldesini kapsayan panoramik bir manzaraya sahiptir. Uçhisar Kalesi zirvesi yüksekliği sebebiyle Erciyes ve Hasan Dağları’nın ikisinin de aynı anda beraber görülebildiği tek yerdir. Uçhisar Kalesi zirvesinde 3 adet oyma mezar, sarnıç ve birçok oyma küp bulunmaktadır.

Uçhisar Kalesi Uçhisar Kalesi nerede dendiğinde, kaleye mağara ve tünellerden geçerek ulaşılmaktadır. 100’den fazla basamak çıkılarak ulaşılan kaleye, çıkış her ne kadar yorucu görünse de etkileyici manzara ve kalenin ihtişamına değecektir. Özellikle gün batımı ve doğuşunda muhteşem bir manzara sergilemektedir. Güneşin doğuşu ve batışı sırasında ki etkileyici renk dönüşümleri, vadilerin kızıla bürünürken ortaya çıkan büyüleyici atmosferi ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

Uçhisar Kalesi, aslında birbirine bitişik iki peribacasından oluşmaktadır. Büyük olana Ağa’nın Kalesi, küçük olana da Çavuşun Kalesi denmektedir.

Tarihi Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi nerede sorusunun tarihsel cevabı, Selçuklu Devleti’nin doğu sınırı, Kadı Burhanettin Beyliği’nin batı sınırı, Karamanoğulları Beyliği’nin de doğu sınırı konumunda olduğu için ismi Uçhisar olmuştur. 1960 yılına kadar kalenin içinde ve çevresinde yaşayan halk daha sonra şehir merkezine çekilmiştir.

Kapadokya’nın tarihinin büyük bir bölümünü oluşturan tarihi Uçhisar Kalesi’nin yapımı Milattan Önce 4 ile 1. Yüzyıllara dayanmaktadır. Antik Çağlardan günümüze kadar ulaşmış tarihi Uçhisar Kalesi, birçok medeniyetin gözetleme ve savunma merkezi olmanın yanı sıra rahip ve keşişlerin inzivaya çekildikleri manastır olarak da kullanılmıştır. Dünya üzerinde ki ilk doğal gökdelen olduğu söylenmektedir.

Uçhisar Gezilecek Yerler

Uçhisar gezilecek yerler listesinde kale çevresinde birçok kayadan oyma butik otel ve pansiyonlar bulunmaktadır. Kaleye yürüyüş yolu üzerinde hediyelik eşya satılan dükkanlar bulunmaktadır. Özellikle yöresel halı ve kilimlerin satıldığı dükkanlar turistler tarafından ilgi çekmektedir. Uçhisar gezilecek yerlerde yine yol üzerinde ki kaleden oyma eski Uçhisar evlerinin arasından geçerek kale girişine varılmaktadır. Burada kaleye giriş bileti alındıktan sonra girişteki Tandır Evi, Şirane, Ahır gibi mekan

lar ziyaretçileri karşılamaktadır. Kaleye çıkan merdivenleri tırmandıkça muhteşem bir manzara gözler önüne serilmeye başlar ve zirveye ulaşıldığında o eşsiz Kapadokya manzarası ziyaretçileri adeta büyüler. Özellikle gün batımında kalenin zirvesinde olmak kesinlikle kaçırılmaması gereken anlardan biridir.

Uçhisar Kalesi' ne Nasıl Gidilir?
Uçhisar Kalesi’ ne Nasıl Gidilir?

Kapadokya’ya gitmeden önce mutlaka nereleri görmeniz gerektiğini listeleyin ve Uçhisar Kalesi’ni de mutlaka listenize ekleyin. Zaten Kapadokya’ya gittiğinizde Uçhisar Kalesi nerede diye sormanıza gerek kalmadan, baktığınız her yerden göreceksiniz. Ancak kaleye çıkan merdivenlerin yolu zor ve yorucu olsa da kale zirvesine çıkmanızı öneriyoruz. Çünkü hiçbir yerde göremeyeceğiniz muhteşem bir manzara ile karşılaşacaksınız ve yorgunluğunuzu atacaksınız. Tüm Kapadokya Bölgesi gözlerinizin önüne serilmiş durumda, etkileyici bir manzara ile karşı karşıya geleceksiniz. Balonla uçma deneyimi yaşamadıysanız da üzülmeyin, Uçhisar Kalesi zirvesinde hem balonları izleyecek hem de yüksekte balonların içindeymiş izlenimine kapılacaksınız.

Uçhisar Kalesi’ne Giriş Ücreti 2020

Uçhisar Kalesi’ne giriş ücreti 2020 yılı için, öğrencilere 4 TL, diğer ziyaretçilere 8 TL’dir. Haftanın her günü ziyarete açıktır.

Uçhisar Kalesi Çalışma Saatleri

Uçhisar Kalesi çalışma saatleri haftanın 7 günü boyunca sabah 07:00 ile akşam 17:30 saatleri arasındadır.

Uçhisar Kalesi’ne Nasıl Gidilir – Ulaşım

Uçhisar Kalesi’ne nasıl gidilir Kapadokya’nın her bölgesinden otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Nevşehir’den Uçhisar’a sabah 07:30 ve akşam 19:00 saatleri arasında yarım saatte bir otobüs bulunmaktadır. Nevşehir merkezi ile Uçhisar Kalesi arası 8 km’dir. Ayrıca oteller ve havaalanından direk kaleye ulaşım için araç kiralama ya da taksi seçenekleri değerlendirilebilir.

Uçhisar Kalesi’ne nasıl gidilir, Kapadokya’nın her yerinden görünmektedir. Özellikle kalenin ışıklandırılmıştır ve gece uzaktan ihtişamı ile görenleri hayran bırakmaktadır. Uçhisar Belediyesi için tıklayabilirsiniz. Kapadokya aktivitelerinden olan Kapadokya Atv turu ve fiyatları için tıklayabilirsiniz.

© 2013 - 2024 Gezginkolik.com