Alaçatı Gezilecek Yerler Hakkında

0
2383
Eski Alaçatı Evleri
Eski Alaçatı Evleri

Alaçatı denince akla ilk gelenler, tarihi taş evler, muhteşem denizi ve rüzgar sörfü, her yıl yerli yabancı binlerce turistin ilgisini çeken ot festivalidir. Son yıllarda turizm açısından oldukça gelişen Alaçatı, Ege Denizi kıyısında, İzmir’in incisi Çeşme ilçesinin bir mahallesidir. Tarihi oldukça zengindir. Sırasıyla Lydia, Pers, Bergama Krallığı, Roma, Bizans ve Cenevizlilerin hakimiyetine girmiştir. 16. Yüzyılda ise Osmanlı’nın Sakız Adası’nı fethetmesi ile Alacaat aşireti bölgeye hakim olur.

Alaçatı gezilecek yerler açısından oldukça zengin turistik bir bölgedir. Başlıca Alaçatı gezilecek yerleri;

Alaçatı Yer Değirmenleri

Alaçatı Yel Değirmenleri
Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı’nın  her mevsimi rüzgarlıdır. Geçmişten günümüze yel değirmenleri ile ilgi ünlenmiştir. Öyle ki en eski yel değirmenleri, 500 – 1000 yılları arasında inşa edilmiş, oldukça büyük yapılardır. Bu yapılar o dönemin şartları düşünüldüğünde teknoloji harikası olarak değerlendirilmektedir. Zaman içinde restorasyon çalışmaları yapılan bu yel değirmenleri Alaçatı gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Bunlardan en çok ilgi gören 12 beyaz sütunlu yel değirmenidir.

Tarihi Alaçatı Evleri

Alaçatı Evleri
Alaçatı Evleri

Alaçatı gezilecek yerler dendiğinde Alaçatı’nın Arnavut kaldırımlı dar sokakları en çok ilgi gören yerlerdir. Rum kültürünün yoğun olarak işlendiği Alaçatı sokaklarına dizilmiş, birbirinden güzel taş Rum evleri turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Alaçatı evleri, zamanla sertleşerek ısı yalıtımı sağlayan ponza taşına benzeyen, Alaçatı’ya özgü taşlardan inşa edilmiştir. Bu evlerin günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeleri, taşın sağlam oluşundan kaynaklanmaktadır. Beyaz ile çivit mavisinin hakim olduğu cumbalı taş evlerin bahçe ve pencereleri de rengarenk çiçeklerle bezenmiştir. Bu evlerin bir çoğu butik otel, dükkan ve konut olarak kullanılmaktadır. Alaçatı’nın dar sokaklarında yürüyüş yaparken mis gibi begonvil kokusu eşlik etmektedir.

Alaçatı Port

Alaçatı Port
Alaçatı Port

Alaçatı gezilecek yerler yanı sıra hareketli gece hayatını da Alaçatı Port Marina’da yaşamak mümkündür. Denizle iç içe olan marinada popüler mekanlar sıralanmaktadır. Lüks restoranlardan, gece klüplerine eğlence sektörünün yoğun olduğu Alaçatı Port görülmeye değerdir.

Ayıos Konstantinios Kilisesi

Ayıos Konstantinos Kilisesi alaçatı
Ayıos Konstantinos Kilisesi alaçatı

Tarihe meraklı olanlar için Alaçatı gezilecek yerler oldukça fazladır. Bunlardan biri de 1874 yılında yığma moloz taş tekniği kullanılarak inşa edilmiş Ayios Kostantines Kilisesi’dir. Yuhannis Halopas tarafından inşa edilen yapı günümüzde Pazaryeri Camii olarak kullanılmaktadır. Camiiye dönüştürülen yapı kilisenin aslına uygun şekilde bırakılmıştır. Sanat eseri denecek nitelikte ikonaları, üç nefli bazalika yapı halen ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Alaçatı’nın Birbirinden Güzel Koyları

Alaçatı Koyları
Alaçatı Koyları

Aya Yorgi Koyu, Alaçatı’nın meşhur sert rüzgarından eser olmayan, denizin diğer koylardan daha sıcak olduğu muhteşem manzarası ile Alaçatı gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahiptir. Aya Yorgi Koyu, yüzmek ve güneşlenmek için ideal bir yerdir. Birden çok Beach club bulunmaktadır.

Delikli Koyu, Alaçatı’nın saklı cennetidir. Bembeyaz kayalıkları, masmavi denizi ve yemyeşil bitki örtüsü ile huzur arayanların tercih ettiği bir koydur. Alaçatı ve Ovacık arasında dev bir kayanın zaman içinde oyularak iki koyu birbirine bağlaması ile delikli koy ismini almıştır. Denizi sıcak ve sakindir. Özellikle kampçıların Alaçatı gezilecek yerler listesinde başı çekmektedir.

Yumru Koyu, rüzgar sörfünün yoğun olarak yapıldığı yerdir. Her yıl Dünya Windsurf Şampiyonası bu koyda yapılmaktadır. Ayrıca birden çok sörf okulu da bulunmaktadır. Sörf yapmak isteyenler için mükemmel bir tercihtir. Ayrıca masmavi deniz üzerinde muhteşem sörf gösterilerini de izlemek mümkündür.

Alaçatı Pazarı

Alaçatı Pazarı
Alaçatı Pazarı

Alaçatı gezilecek yerler, söz konusu olduğunda doğal ve organik ürünlerin sergilendiği Alaçatı Pazarı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Taptaze lezzetli meyve ve sebzeleri, mis kokulu baharatları, el yapımı reçelleri ve binlerce yıl öncesinden günümüze gelmiş sakız ağacı ürünlerini, köylülerin ürettiği yöresel lezzetleri Alaçatı Pazarı’nda görmek mümkündür. Yerli halkın el emeği göz nuru hediyelik ürünler de bu pazarda dikkat çekmektedir. Özellikle sakız reçeli Alaçatı’nın önemli simgelerinden biridir.

Alaçatı Meydanı

Alaçatı Meydanı
Alaçatı Meydanı

Alaçatı Meydanı, Alaçatı’nın kalbidir. Restoranları, taş evleri, hediyelik eşya dükkanları gezip görürken lavanta kokusunu hissetmek muhteşem bir duygudur. Alaçatı Meydanı’nda birçok ünlü sanatçı, siyasetçi, sporcuyu görmek mümkündür. Özellikle akşam 20-24 saatleri arasında oldukça kalabalık olan meydan Alaçatı gezilecek yerler içinde önemli bir bölgedir.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Ot Festivali
Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı’da bin bir çeşit şifalı ot yetiştiği söylenmektedir. Her yıl nisan ayının ilk haftasında Alaçatı Ot Festivali düzenlenmektedir. Bu festivalde, birbirinden şifalı ve lezzetli otlar, bu otlarla yapılan yöresel yemekler sergilenmektedir. Nisan ayında Alaçatı’ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken bir etkinliktir. Alaçatı ya geldiğinizde Villa Mila butik otelde konaklayabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here