Alanya Gezilecek Yerler - Kale

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya gezilecek yerler için, Antik Çağ’da Pamfilya ve Klikya arasında kaldığı için her ikisinin de adıyla anılmıştır. Akdeniz ve Toros Dağları arasında küçük bir yarımada üzerine kurulmuştur. Tarihi geçmişi hakkında yapılan araştırmalar Üst Paleolitik Döneme kadar uzandığını göstermektedir.

Alanya Şehri en eski adı Korakesium dur. Bizans döneminde ise Kalanoros ismini almıştır. 13, YY da Anadolu Selçuklu Hükümdarlarından 1. Allaaddin Keykubat, kaleyi alarak şehrin ismini Alaiye olarak değiştirmiştir. 1935 yılında Alanya’yı z,yaret eden Atatürk kente Alanya adını vermiştir.

M.S 7. Yüzyılda bölgeye Arap akınları başlamıştır. Savunma amacı ile Alanya ve çevresine birçok kale yapılmıştır. 1221 yılında 1. Alaaddin Keykubad kaleyi fethederek kendi adına bir saray yaptırmıştır. Konya’dan sonra ikinci başkent Alanya olmuştur.

1277 yılından 1300 yılına kadar Selçuklu Devleti’nin hakimiyetindeymiş. Selçuklu parçalanınca Kentte Memlükler hüküm sürmüşler. 1471 yılında ise Osmanlı Devleti sınırları içine girmiş.

Alanya Gezilecek Yerler – Tarihi Lokasyonlar

Kızılkule

1226 yılında Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat tarafından savunma amacı ile yaptırılmıştır. Beş katlı kule sekizgen şeklinde ve 33 metre yüksekliğindedir. Yapımında kırmızı tuğlalar kullanıldığı için ismi Kızılkule olarak anılmaktadır.

Kızılkule‘ nin zemin katı günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzede Osmanlılardan kalma çıkrıklar, tezgahlar, el yapımı bindallılar gibi eserler sergilenmektedir. Kulenin gözetleme kulesine 87 basamak merdivenle çıkılmaktadır. Bu yorucu çıkış sonrasında muhteşem Panoramik Alanya manzarası ile karşılaşılmaktadır. Üstü açık alandaki mevcut açıklıklardan Alanya Şehri izlenebilmektedir.

Tersane Hakkında Nerede?

1228 yılında yine Alaattin Keykubat tarafından yaptırılmış tersaneye, Kızılkule’nin dibindeki surlardan ulaşılmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinin ahşap gövdeli gemileri bu tersanede inşa edilirmiş. 43 metre derinlikte 5 adet denize açılan odası bulunmaktadır.

Alanya Kalesi Hakkında

Alanya Şehri simgelerinden biri olan Alanya Kalesi, Helenistik Dönem’e ait izler taşımaktadır. Günümüze kadar ulaşan tarihi dokusu 13. Yüzyıl Selçuklu eseri olduğunu belirtmektedir. 1221 yılında Alanya Şehrini alan Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır.

Alanya Kalesi’nde 83 kule ve 140 burç bulunmaktadır. Kentin su ihtiyacını karşılamak üzere surlar içinde yaklaşık 400 sarnıç bulunmaktadır.

Kaleye Damlataş Mağarası tarafından ya da şehir merkezinde bulunan  Kuyularönü Camii’ nin arka kısmından ulaşılabilmektedir.

Alanya Müzesi Hakkında

Gene Alanya gezilecek yerler için, tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin bir şehirdir. Alanya Müzesini gezenler bunu çok daha iyi anlamaktadır. Üç bölümden oluşan müzenin ilk bölümünde tarih öncesi dönem eserleri, Helenistik, Roma ve Bizans kalıntıları sergilenmektedir. Dönemin en önemli eserlerinden biri olan Herakles’in 51,5 cm boyundaki bronz heykelidir.

İkinci bölümde, elle yazılmış Kuran ı kerimler, hat sanatı eserleri, Alanya ev dekoru eşyaları ve etnografik eserler bulunmaktadır. Üçüncü bölüm ise bahçedir. Lahitler, heykeller sergilenmektedir.

Damlataş Mağarası ve Plajı

Alanya Gezilecek Yerler - Damlataş Mağarası
Alanya Gezilecek Yerler – Damlataş Mağarası

Alanya Kalesi’nden sonra yarımadanın batı tarafındaki yoldan inerken Damlataş Mağarası ziyaret edilebilir. Mağara rengarenk sarkıt ve dikitler ile muhteşem bir atmosfer sunmaktadır. Mağaranın sıcaklığı sabit olarak 23 derecedir. Nem oranı ise %90-100 arasındadır. Yüksek karbondioksit oranına sahiptir. Astın hastalığına ve romatizmaya iyi geldiği söylenmektedir. Bu yüzden turizm amacıyla gelenler yanı sıra tedavi amacıyla gelenlerde az değildir. Mağaranın hemen önünde berrak denizi ve kumu ile Damlataş plajı bulunmaktadır. Yüzme severler burada mutlaka denize girmeliler.

Alanya Gezilecek Yerler – Leartes Antik Şehri

Alanya’ya 27 km uzaklıkta ki Cebelireis Dağı’nın 900m yüksekliğinde ki tepeler üzerine kurulmuştur. 1. Ve 3. Yüzyıllar arasında en parlak dönemi yaşayan Antik Şehirde bu gün kilise, hamam, stadyum ve dönemin ev kalıntılarını görmek mümkündür. Antik şehir Alanya gezilecek yerler için önemli konumdadır.

Alanya Gezilecek Yerler – Dimçayı

Alanya’ nın 6 km doğusunda, Toros Dağları’ nın içinden doğmaktadır. 60 km akış ile Akdeniz’e dökülmektedir.  Yaz sıcağında Dimçayı’ nın serin suları turistleri serinleterek, manzarası hayran bırakmaktadır. Dimçayı çevresinde birçok alabalık restoranı bulunmaktadır. Serinleyerek yemeğinizi yiyebilir, rafting ve kayaking yapabilir, buz gibi Dimçayı’nda yüzebilirsiniz.

Dim Mağarası Nerede

Dim Mağarası, deniz seviyesinden 230 metre yüksekte, Dim vadisinin içinde bulunmaktadır. Türkiye’nin 2. en büyük mağarasıdır. Ortalama sıcaklığı 18 derece olan mağarada aydınlatılmış yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Alanya Şehri, tarihi merkezleri yanı sıra eğlence merkezleri ile de turistlerin gözdesi tatil beldelerinden biridir. Gece hayatı oldukça renklidir. Disko, bar, gece kulübü, restoran ve cafeler oldukça yoğun olmakla beraber sabaha kadar eğlence devam etmektedir.

İstanbul’ daki Osmanlı Çeşmeleri için tıklayabilirsiniz.

© 2013 - 2024 Gezginkolik.com