istanbul boğazı tekne turu

İstanbul Boğazı Tekne Turu

İstanbul Boğazı tekne turu ile Boğaziçi’nin panoramik manzarasını, tarihi ve coğrafi güzelliklerini denizden seyretmek istemez misiniz? Adeta büyüleyici bu yolculuğa hayır diyecek kimse yoktur. Binlerce yabancı turistin Boğaziçi’ni görmek için akın ettikleri istanbul Boğazı tekne turu aynı zamanda yerli turistlerinde ilgi odağıdır. Hatta İstanbul’da yaşayan ve günlük hayatın zorluklarından uzaklaşarak huzur bulmak ve nefes almak için tercih ettikleri bir gezidir.

İstanbul Boğazı Tekne Turu ile Görülecek Tarihi Yerler

İstanbul Boğazı tekne turu, hem gece hem gündüz hem de günbatımında İstanbul’un farklı güzelliklerini yaşatmaktadır. Şehir Hatları Vapuru, tekneler ve özel yatlar gün içersinde sürekli Boğaz turu seferi yapmaktadır. Özel davetler, törenler için özel yat kiralanabileceği gibi, kişi ve gruplar için yemekli, yemeksiz istanbul Boğazı tekne turu gerçekleşmektedir. Bu gezi sırasında her iki yakanın tarihi binalarını, köprüleri, yalıları, kasırları ile muhteşem manzara yerli ve yabancı turistleri adeta büyülemektedir. Dolmabahçe Camii ve Sarayı, Çırağan Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Esma Sultan, Sait Halim Paşa, Ferik Ahmet Akif ve Bahaî gibi mimari açıdan oldukça dikkat çekici ve zengin yalıları, Ortaköy, Dolmabahçe, Büyük Mecidiye ve Bezm-i Âlem Valide Sultan camilerinin ihtişamından etkilenmemek mümkün değildir. Bu güzel eski İstanbul siluetine boğazın mis gibi havası eşlik etmektedir.

istanbul boğazı tekne turu
istanbul boğazı tekne turu

Avrupa ve Anadolu Yakalarını birbirine bağlayan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin altından geçerek Akıntıburnu, Bebek koyu, Aşiyan, Rumeli Hisarı, Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya, Kireçburnu, Sarıyer ve Rumeli Kavağı kıyılarından karşı yakaya yani Anadolu Yakasına geçiş yapılmaktadır.

İstanbul Boğazı tekne turunun Anadolu yakası kıyılarında sıralanmış Anadolu Kavağı, Beykoz, Paşabahçe, Çubuklu, Kanlıca, Anadolu Hisarı, Kandilli, Vaniköy, Çengelköy, Beylerbeyi, Kuzguncuk ve Üsküdar gelmektedir. Üsküdar açıklarında Kız Kulesi muhteşem mimarisi ile görenleri büyülemektedir.

İstanbul Boğazı Tekne Turu Seçenekleri

Boğazı tekne turu, kısa ve uzun tur olmak üzere iki seçenekten ibarettir. Uzun tur Anadolu ve Rumeli Kavağı’na kadar neredeyse Karadeniz’e uzanan tam bir Boğaziçi turudur. Kısa tur ise ikinci köprü yani Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne kadardır.

Şehir Hatları uzun istanbul Boğazı tekne turu Eminönü’nden başlamakta ve Anadolu Kavağı’na kadar sürmektedir. Anadolu Kavağı’nda yemek ve çevre gezintisi için yaklaşık iki buçuk saat mola verilmektedir. Dönüş yolculuğu Anadolu Kavağı’ndan başlayarak Eminönü’nde son bulmaktadır. Uzun istanbul Boğazı tekne turu 6 saat sürmektedir.

Şehir Hatları kısa İstanbul Boğaz turu Eminönü İskelesi’nden başlamakta, Üsküdar ve Ortaköy İskeleleri’ne uğrayarak ikinci köprüden dönüş yapmaktadır. Yine Ortaköy ve Üsküdar İskeleleri’ne uğrayarak Eminönü İskelesi’nde son bulmaktadır. Kısa İstanbul Boğazı turları  2 saat sürmektedir.

Şehir Hatları Vapurları yanı sıra Üsküdar-Beşiktaş arasında çalışan tekneleri kullanarak, ya da özel tekneler kiralayarak Kısa istanbul Boğazı tekne turu gerçekleştirilmektedir.

Özel istanbul’ da boğaz turu, günlük, saatlik, günbatımı ve gece mehtap turları seçenekleri bulunmaktadır. Bunların yemekli ve yemeksiz seçenekleri vardır.

Boğaz tekne turu için birçok seyahat şirketi hizmet vermektedir. Kalkış noktaları Eminönü, Kabataş ve Beşiktaş olan tekne turları 2 saatlik kısa tur olarak sefer yapmaktadır.

Yemeksiz veya Yemekli Turlar

Gece Mehtap istanbul Boğazı tekne turu, yemeklidir. İstanbul Boğazı’nın muhteşem gece manzarası eşliğinde yemek yerken, dans, fasıl ve çeşitli eğlence alternatifleri sunulmaktadır. Bu turlara tek kişi katılabileceği gibi grup olarak, özel kutlamalar ve davetler için de tercih edilebilir.

Özel Lüks Yatlar ile istanbul Boğazı tekne turu, aile, arkadaş grubu, işyeri toplantıları, doğum günü ve evlilik yıl dönümü gibi kutlamalar için tercih edilmektedir. Konsepte ve kişi sayısına uygun özel yat kiralanarak boğaz turu yapılmaktadır. Az sayıda yolcunun katılacağı daha küçük özel yatlar da kiralanabilmektedir. Bunlar yine özel kutlamalar, evlilik teklifleri için tercih edilmektedir.

İstanbul Boğaz turu fiyatları turun özelliğine, yemekli yemeksiz oluşuna, tekne türüne göre farklılık göstermektedir. Tekne kiralayarak yapılan boğaz turu, standart paket boğaz turlarına göre daha pahalıdır.

İstanbul’un göz bebeği Boğaziçi, İstanbul içi ya da dışında yaşayan herkes tarafından görülmesi gereken, dünyada eşi benzeri olmayan önemli bir yerdir. İstanbul’un tarihini ve doğasını keşfetmek, stresten uzaklaşmak, mis gibi havasını içine çekmek için İstanbul Boğazı tekne turu en iyi seçenektir.

© 2013 - 2024 Gezginkolik.com