küba turu fiyatları

Küba Turu Fiyatları ve Gezgin Küba Turları

Hepimizin bir Küba turu hayali vardır sanırım. Eski Amerikan arabaları ile Havana’ yı tanımak. Kimine göre müzik ve eğlence dolu sokaklarda fotoğraflar çekmek. Kimine göre Hemingway‘ in Mojitosunu içtiği Floridita barda zaman geçirmek, kimine göre La Bodeguita Del Medio barda Küba müzikleri eşliğinde daha yeni fabrikadan aldığımız meşhur Küba purolarını içmek. Bu kimine göre tatil ve küba kültür turunu sanırım saymakla bitiremeyiz. Dünyada en çok gidilmek istenilen ülkelerin ilk sırasında gelen Küba, Karayiplerde bulunan en büyük adadır. Küba turları ve küba turu fiyatları için aramalar yaptığınızda birbirinden fazla tur firması ve web sitesi göreceksiniz. Bu küba turu fiyatları her sitede farklı yer almakta ve bilmediğimiz için çok fazla kıyaslama yapılacak turlardan değildir.

Küba aslında sadece fotoğraf çekmek için gidilecek bir ülke değildir. Genelde aklınıza amerikan arabaları, puro, danslar, renkli evler gelsede işin aslı bu yönde değildir. Küba turu yapacağınız zaman en önemli etken fiyatta değildir. Küba turları için yapılacak en büyük kazanım kübaya gideceğiniz rehberin kim olduğudur.

Küba Hakkında
Küba Hakkında

Dil öğrenen insan ile yaşadığı ülkenin dilini konuşan insan arasındaki fark ne ise; profesyonel bir rehberin hele ki gittiğiniz ülkenin dili o ülkede öğrenen bir rehberin avantajı inanılmaz büyüktür. Çünkü sadece dilini konuşmak değil, o kültürde doğup büyümesi size sonsuz bir bilgi sunmasını ve güveni doğuracaktır.

Küba Turu Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ?

Trinidad Küba Sokakları
Trinidad Küba Sokakları

Küba turlarına bakarken tahmin etmeliyimki hepinizin ilk baktığı şey fiyattır. Çünkü tur içeriğine baktığınızda detayları fazla bilmediğinizi biliyorum. Çünkü ne çevrenizde ne de internette doğru bilgiye ulaşmanız mümkün değildir. Bu sebeple yazılanlara ister istemez inanacak ve güveneceksiniz. Fakat gerçek öyle mi?

İşte bu sorunun cevabını Küba sokaklarında gezerken kanka, bro, dostum, heeey diye laf atmalarıyla önü kesilen bir rehberden dinleyeceğiz. Size küba turu seçiminizdeki en önemli detayları verecek ve sorularınızı cevaplayacak. Rehberimiz yılın belirli aylarında Küba’ da yaşayan ve 3 latin dil konuşan biri olmakla beraber, farklı ülkelerdeki misafirlere kübayı gezdiren birisi.

1- Küba Turu için Hangi Tur Firmasını Seçmeliyim?

İlk sorumuz bilindiği üzere o kadar parayı vereceğiz ama ya gidemezsek. Acaba güvenilir midir ? Hangi acente ile Küba turu yapacağız soruları olabilir. Bilinmesi gereken ilk kuraldan başlıyoruz o zaman. Küba turlarını yapan acenteler değildir. Sadece satanlar acentedir. Yani siz küba turunu yaparken göreceğiniz tek kişi rehberinizdir. Rehberiniz ne kadar bilgili ve olaya hakim ise sizin küba turu seyahatiniz o kadar keyifli geçecektir. İyi bir rehber profesyonel bir danışman aynı zamanda sizin için kapıları önceden açan bir uzmandır. Sizlerin nerede ne isteyeceğinizi önceden düşünür, nerede neye ihtiyacınız olacağını bilir ve sizin için program kişidir. Bu program çıkartan kişi işte uzman ve profesyoneldir. İşte sizlerde Küba turu satın alırken tuzluk almadığınızı bilmeniz gerekir. Ucuz olması küba turu fiyatları hakkında sizleri yanılgıya düşürecektir.

Ucuz Küba Turu yoktur. Çok fazla ekstra tur satan acente vardır 😀

Küba uçak bileti fiyatları özellikle bizler için pahalı olduğundan küba’ ya hadi hafta sonu gidip gelelim diyemiyoruz. Yolculuk süresinide içerisine kattığımızda bu pek mümkün olmuyor. Bu sebeple Küba’ ya giden rehber görünümlü aynı rota üzerinde gezen, ağzında puro ile havana sokaklarında her fotoğraf çektirene aldanmayın 😀 Çünkü bu Küba için bir standart olmaktadır.

En önemli detay standartları yüksek olmayan bir ülkeye gittiğinizi bilmektir. Düzensizliğin yüksek olduğu, stabil işlemeyen otobüs saatleri, yolculukta yaşayacağınız sıkıntıları bilen ve bunun için yerel halk ile iletişimde olan bir kübalı gibi kübayı size gezdirecek rehberler ile Küba turu yapmanız size seyahatinizin en unutmak anlarını yaşatacaktır. Unutmayın ki Küba bir ambargo ülkesidir. Otellerin size sunduğu hizmetler Antalya otellerine benzememektedir. Bu sebeple bizlere en uygun ve turist için en konforlu yerleri bulmak Küba’ da pek mümkün olmayabiliyor. 5 yıldızlı bir otelin musluğu bile paslı olabiliyor. Bunu yenileyebilmek ambargo olduğundan bir sorun. Elektrik lambasının zor bulunduğu, diş macununun her yerde satılmaması gibi bizler için hayatın içinde olan çoğu pratik eşyalar Küba da maalesef hızlı ulaşılabilir olamayabiliyor. İşte bunların hepsini bilen bir rehber ile tur yapıyor olmanız sizler için çok önemlidir. Sonuç olarak 1. madde Acente değil sizi Küba turu için kimin hangi rehberin gezdireceğidir. Bunu cebe atıyoruz. Gelelim sırasıyla diğer sorularınıza cevap bulmaya.

2- Hangi Küba Turunu Seçmeliyim?

Küba Turu Programları
Küba Turu Programları

Diğer önemli sorunuz ise Küba turu çeşitleri hakkında olacaktır. İnternet siteleri üzerinden baktığınızda anlam veremediğiniz sıfat tamlamaları ile Küba turu çeşitleri görebilirsiniz. Bu turların kıçına büyük, sonuna Her şey dahil Küba, ortasına Baştanbaşa Küba yok efendim Büyülü küba, efendime söyliyim rüya Küba vb. Kime göre Büyük, kime göre Büyülü, kime göre Rüya Küba ?

8 gün Küba satıyorlar büyük Küba turu oluyor. Küba’ yı satan acentenin haritayı açtığında yerini bulamaması içten bile değil. Allahtan internet siteleri varda sorulan sorularla muhattap olmuyorlar. Bilen birine yazdırıp topluca satış yapıyorlar 😀 Bir tane babayiğit çıkıyor güzel bir tur hazırlıyor sonra bütün acenteler bakıyorsunuz aynı tur rotasını isim değiştirerek sizlere sunuyorlar. Kimin de 100 euro pahalı kiminde 300 euro ucuz. Ama bu farkı anlamanız o turu yaşamanız olacaktır.

Küba turu seçeceğiniz zaman bilmeniz gereken detay Küba için yeterli süre nedir? Kübayı ne kadar zamanda gezebilirim?

Detaya inecek olursak uçak firmalarının Küba turu fiyatları konusunda etkisi büyüktür. Çünkü uçak firmaları uygun fiyatlı bilet satabildiği gibi özel günlerde bu fiyatlar artabilmektedir. Örnek verecek olursak 1 Mayıs Küba Turu özellikle en pahalı dönemlerden biridir. Birde Avrupa Kıtası kış mevsimini yaşarken Küba’ nın sıcak yaz mevsiminde olması fiyatların etkilemektedir. 2. maddemiz ise Küba turlarının başına sonuna bakmak değil, programın içeriğine bakmak olacaktır.

3- Küba’ da Konaklama Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ? Küba’ da Konaklama ve Ev Fiyatları

Küba Turu Otel Konaklaması
Küba Turu Otel Konaklaması

Küba turu fiyatları belirlenirken konaklama önemli rol oynamaktadır. Konaklayacağınız otelin yıldızı sizi yanıltmasın. Çünkü iki otel kıyaslaması yapılırken ikisininde 4 yıldızlı olduğunu düşünelim. 4 yıldızlı Küba otelinin bir tanesi 1975 yılında yenilenmiş ve sertifikasını almışken, 4 yıldızlı küba oteli 2005 yılında sertifikasını almış ve yenilenmiş olabiliyor. Bu sebeple sizin küba turunda konaklayacağınız otel 1970 li yıllarda bu sertifikayı almış ise kömürlükten bozma ve bakımsız olabiliyor. Yani Doğan görünümlü şahin ama sorsanız 4 yıldızlı otel oluyor. Sizlerde gitmeden önce konaklayacağınız otelin resmini ve oda görüntülerini görmüyorsanız vaaaaay be 4 yıldızlı oteldeymiş bu turun konaklaması diyebiliyorsunuz 😀 Ama Küba’ ya gittiğinizde ise; ulan 4 yıldızlı otel bu muymuş, burası Tarlabaşı hostellerinden daha beter diyebilirsiniz..

Küba Otelleri
Küba Otelleri

Diğer bi konu ise internette 1970 li yılarda yapılmış bir otelin ilk gün çekildiği fotoğrafları görebilirsiniz. Yeni yapıldığı haliyle. Ama sonrasında eskiyerek günümüzde o resimden eser kalmamış. İşte bu da diğer bir yanılsama yaşamanıza sebep oluyor. İşte bu otellerin kalitesini tur acenteleri değilde orada ayakkabılarını eritmiş kaliteli rehberler oluyorsa tüm bu detayları sizler için oluşturabiliyor.

Küba’ da konaklama fiyatları kişi başı 70-100 dolar arasında değişmektedir. 100 dolar dediysek uçuk kaliteli ve temiz bir oda düşünmeyin. Denize 2 km mesafedeki kişi başı 70 dolarlık bir otel odasında kertenkele ve örümcekler görebilirsiniz. Sizi şaşırtmamalı. 3. maddemiz ise küba’ da otel seçimi yapıldığında otelin lokasyonu ve oda fotoğraflarını mutlaka gitmeden görmeniz gerekmektedir.

4- Küba Tur Programı Nasıl Yapılır? Küba’ da Gezilecek Yerler

Küba Sahilleri
Küba Sahilleri

Küba tur programları acente sitelerine girdiğinizde aşağı yukarı hepsi aynıdır. Bunun iki nedeni vardır. Gezgin amcamız yada abimiz Küba hakkında yıllardır bilgiye sahiptir. Birden fazla turlar gerçekleştirmiştir. Küba’ da yaşamıştır, sevgilisi olmuştur, meraklıdır, sokak sokak gezmiştir. Aynı dili konuşuyordur yada bağlantıları güçlüdür. Bu rehber abimiz otelleri ve gezilecek yerleri çıkartarak bir paket program oluşturmuştur. Bu çıkarttığı paket programı x turizm acentesi Büyük Küba Turu y turizm acentesi Ateşli Küba Turu (ateşli küba turu ne demek ise) z turizm acentesi Rüya Küba Turu diye internet sitelerinde satmaktadır. Bu birinci Küba paketi programıdır.

İkinci Küba Turu paketleri ise kendiliğinden oluşmuştur. Örnek olarak ülkenin ilk turizme açıldığı yıllar 1989 dan sonrasıdır. Bu yıllarda bu küba turlarının oluşturulduğu yerler yatırım almış ve turistik hale getirilmiştir. Mesela Havana sahilde denize giremezsiniz. Eğer küba’ lı değilseniz. Sizler daha güzel lokasyonlarda denize girin ve otellerde kalın diye konaklayacağınız yer Küba Varadero bölgesi oluşmuştur. Hal böyle olunda gidipte sizi Küba’ nın en doğusunda gezdirmezler. Çünkü puro fabrikası yok, sokakta dans eden kızlar yok, Amerikan Arabaları yok, oteller yok, internet yok, gelişmişlik yok. Hee Santiago de Cuba diye bir lokasyon var belki Havana’ dan daha güzeldir. Ama gel gelelim Havana dan ulaşım bir günden fazla sürüyor. Eğer uçak ile Havana’ dan gidecekseniz ambargo uygulanan bir ülkedeki uçak modelini siz düşünün. Cesaretinizden dolayı madalya alabilirsiniz. İşte bu sebeplerden dolayı turizme açılan şehirlerden Küba Turları başlanılmıştır. 4. maddemizdeki önemli kısım ise küba turlarını satan acentelerin program isimlerini değiştirerek abartılı sunulmasından kaçının.

Makedonya Ohrid gezilecek yerler için sayfamıza göz atabilirsiniz.

© 2013 - 2023 Gezginkolik.com