Kemer Gezilecek Yerler

0
440
Kemer Gezilecek Yerler
Kemer Gezilecek Yerler

Antalya Kemer Şehri, Toros Dağları eteklerinde, 52 km kıyı şeridi boyunca uzanan turizm merkezlerinden biridir. Kemer gezilecek yerler ve Tarihi, kültürel zenginlikleri yanı sıra denizi, kumu, yeşili ile doğa harikası ilçe, 80’li yıllara kadar köy statüsündeydi. Keşfedilmesi ile birçok turistik tesis yapıldı, gelişti zaman içinde önce kasaba, daha sonra ilçe statüsü kazandı.

Kemer’in tarihi geçmişi M.Ö 690 yıllarına kadar bilinmektedir. Çevresinde birçok antik kent kalıntıları bulunmaktadır. Kalıntılar, şehrin sürekli el değiştirdiğini göstermektedir. Antalya Kemer Şehri merkezinde ki İdropolis kalıntıları buranın en önemli liman ve ticaret merkezi olarak kullanıldığını kanıtlamaktadır.

M.Ö. 690 yılında Kemer Şehri’ nin 15 km uzaklığında bulunan Phaselis Antik Kenti 1.Oleios tarafından kurulmuştur. 25 km. uzaklıkta ki Olympos Antik şehri ise M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuştur. M.Ö 78 yılında Romalıların hakimiyetine geçmiştir. Kentteki Gedelma Kalesi, Romalılar döneminden günümüze kadar gelmiştir.

Kemer Şehri’ nin yakın tarihinden bahsedecek olursak, 12. yüzyılda Türklerin eline geçmiş ve 1968 yılında nahiye, 1986 yılında belde olmuştur.

1910 yıllarında köy statüsündeki Kemer’in adı Eski Köy’dür. O dönemde dağlardan gelen sular köyü göl ve bataklık haline getirmiş ve köyün sakinleri bu durumu önlemek için dağ eteklerine taş duvar örmüşlerdir. Bu duvardan Kemer ismini almıştır.

Antalya Kemer Şehri, doğal plajlarımızdan biridir. Girintili çıkıntılı kıyı kıyılarında doğa harikası koyları ve küçük limanlar bulunmaktadır. Denizi berrak ve temiz olan Kemer, yemyeşil ormanları ve dağları ile cennetten bir köşe gibidir.

Kemer Plajları, merkezde bulunan Belediye Plajı, yat limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı ve milli park sınırları içindeki Phaselis plajıdır. Yüzmek isteyenler için pırıl pırıl deniz, kum ve muhteşem manzaraya sahip plajlar aynı zamanda antik kentlere de yakındır. Ayrıca Kemer’de safari turları da turistlerin ilgisini çekmektedir. Söğüt Cuması, Altınyaka, Dereköy gibi yüksek yerlerde safari turları tatile heyecan katmaktadır.

Kemer Gezilecek Yerler – Antalya Kemer Şehri Mağaraları

Kemer Gezilecek Yerler - Beldibi Mağarası
Kemer Gezilecek Yerler – Beldibi Mağarası

Kemer turistik gezilerin en ilgi çekici olan yerleri mağara oluşumlarıdır. Doğanın içinde gizli kalmış mağaraları keşfetmek ayrı bir keyiftir. Deniz Kıyısında ki Beldibi Mağarası mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihi kalıntıları, manzarası ile görenleri büyülemektedir. Bir başka görülmeye değer mağara ise Molla Deliği’dir. Kemer’in batısında yükselen Tahtalı Dağı’ nın doğu yamacında bulunan mağaraya Aşağı Kuzdere veya Tekirova köylerinden 3-4 saat yürüyerek ulaşılmaktadır. Yorucu olsa da oldukça keyifli bir yürüyüş yoludur.

Kemer Gezilecek Yerler - Göynük
Kemer Gezilecek Yerler – Göynük

Göynük Kanyonu, Kemer’e gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun ziyaret ettiği yerlerden biridir. Muhteşem doğası, ağaçları, şelaleleri ve havuzları ile doğa sporu sevenlerin gittiği yerdir. Beydağları Sahili Milli Parkı içindedir.

Kemer Yat Limanı, 320 yat kapasiteli limanlardan biridir. Modern yapısı ile yat turizmine hizmet etmektedir. Marinanın her iki yanındaki plajlar Mavi bayrakla belgelendirilmiştir.

Antalya Kemer Gezilecek yerler ile ilgili, ilkbahar ve yaz dönemi boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Phaselis Sanat Etkinlikleri, Kemer Off-Shore Yarışları, Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye ayağı (WRC Rally of Turkey), Kemer Karnavalı gibi festivaller turistler ve yerliler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Antalya Kemer Şehri yakınlarında görülmesi gereken önemli yerler;

Olympos Antik Kenti, Chimera (Yanar taş) Adrasan, Üç Adalar, Göynük Kanyonu, İkiz Kayalar, Ekopark, Ulupınar ve Selçuklu Av Köşkü’dür.

Likyalılar Dönemi’nde Kemer’in antik ismi Idryos’tur. Bu bölgeden günümüze kadar gelmiş önemli kalıntılar;

Kilise

Bazilika planında ki kilisenin ortasında apsisli nef, narteks, güney kısmında şapel, kuzeyde baptisteryum, tabanında mozaik süslemeler bulunmaktadır. Etrafındaki diğer yapılarla uyumu dikkat çekmektedir.

Kemer Gözetleme yeri

Şehrin üç adet gözetleme kulesi bulunmaktadır. Yat limanının kuzey tarafında ki yüksek tepenin güney ucunda poligapol örme tekniğinde inşa edilmiş duvarlarla çevrili iki kule ve kuzeydoğu yönünde de bir kule bulunmaktadır.

Selçuklu Av Köşkü

Selçuklu Av Köşkü
Selçuklu Av Köşkü

Antalya- Kumluca Karayolu’ nda orman içinde bulunan Selçuklu Av Köşkü, 1230–1248 yılları arası inşa edilmiştir. Bölgede bulunan tek Selçuklu yapısıdır.  Köşkün çatısı, Hz. Süleyman’ın mührü ve Tekelioğlu Beyliği’nin bayrağında bulunan altıgen yıldız kabartmalı taş merdiven bulunmaktadır. Günümüzde giriş kapısı ve duvarı yıkılmış olsa da çatı ve duvarların büyük bölümü iyi durumdadır

Kemer Gezilecek Yerler – Chimera (Yanar taş)

Chimera Yanartaşı, adeta büyüleyici görüntüye sahiptir. Yanartaşın alevleri hiçbir zaman sönmez. Yanartaşı görmek için kısa bir tırmanış gerekmektedir. Zor gibi görünse de buna değeceğini biliyoruz. Yanar taş ve bulunduğu yerin manzarası mükemmeldir.

Alanya gezilecek yerler için tıklayınız.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here