İstanbul Hamamları Hakkında

0
1499
Çemberlitaş Hamamı
Çemberlitaş Hamamı

Hamam kültürü Romalılardan Osmanlıya geçerek günümüze kadar gelmiştir. Anadolu ve İstanbul’da pek çok Bizans Hamamı kalıntısına rastlanmaktadır. Ancak Osmanlı Dönemi’nde Saray mensupları tarafından yaptırılan ve günümüzde de kullanılmaya devam eden istanbul hamamları sayısı hiç az değildir.

Hamamlar, yıkanıp temizlenmek amacıyla yaptırılmış olsa da aslında sosyalleşmenin ve güzelleşmenin de merkezi olmuşlardır. Osmanlı Dönemi’ nde evinde hamamı olan varlıklı kadınlar hatta sultanlar şehir hamamlarına gitmeyi adet haline getirmişlerdir. Bunun nedeni temizlenmenin ötesinde sosyalleşmedir. Günümüzde de kadınların hamam sefaları yaygın olarak devam etmektedir. Bedensel temizlik yanı sıra ruhsal arınma için de yerli ve yabancı turistler, geleneksel Türk Hamamı kültürünü yaşamak için İstanbul Hamamlarını ziyaret etmektedirler.

Ünlü İstanbul Hamamları Hangileridir ?

Hürrem Sultan Hamamı Tarihçesi

1557 yılında Kanuni Sultan Süleyman, eşi Hürrem Sultan adına yaptırmıştır. Sultanahmet Meydanı’nda ki hamamı Mimar Sinan inşa etmiştir. 450 yıllık hamamın mimarisi, iç mekan tasarımı oldukça etkileyicidir. 2 kubbeli hamamın kadın ve erkek bölümleri birbirine simetrik olarak tasarlanmıştır. Göbek taşı 42, halvetleri ise 48 derecedir. Nem oranı % 100’dür.

Günümüzde yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Hürrem Sultan Hamamı’nda müşterilere dört hamam paketi ve üç farklı masaj seçeneği verilmektedir. Bunlar Zevk-i Sefa, Keyf-i Hamam, Pir-i Pak ve Ab-ı Hayat paketleridir. Temizliği, huzuru, rahatlığı hissedeceğiniz hamam sefası Osmanlı geleneklerini devam ettirmekte olup dinlenme esnasında Osmanlı şerbeti, Türk lokumu, çay, kahve, kayısı, ceviz ikramları sunmaktadır. Hatta misafirler için altın kaplama hamam tası, temiz bir şekilde kullanıma hazır özel peştemallar ve özel yapım zeytinyağı sabunları verilmektedir.

Hürrem Sultan Hamamı her gün 08.00 ile 22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Büyüleyici bir atmosferde hem beden temizliği hem de ruhen arınmanın huzurunu garanti etmektedir.

İstanbul Hamamları – Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı, Çemberlitaş’ta Divanyolu üzerindeki Çemberlitaş anıtının yanındadır.  Nûrbânû Sultan tarafından yaptırılmıştır. Kayıtlarda geçmemiş olsa da Mimar Sinan tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Yan yana bitişik bir çifte hamam olarak planlanmış ve kadınlar erkekler bölümü bu şekilde ayrılmıştır. Dıştan kare görünen hamamın içi on iki sütunla bölünerek çokgen tasarlanmıştır.

En eski ve en gösterişli hamamlardan biri olan Çemberlitaş Hamamı, günümüzde hizmet vermeye devam etmektedir. Her gün 7.30 ve 24.00 saatleri arası hizmete açıktır. Geleneksel Türk hamamı yanı sıra kil maskesi, refleksoloji, aromaterapi masajı gibi hizmetlerde verilmektedir. Ayrıca Türk kültürünün vazgeçilmeyen geleneklerinden Gelin Hamamı hizmeti de verilmektedir.

Hamam sonrası ya da öncesi terasında çay, kahve sefası yapmak ayrı bir keyiftir. Çemberlitaş Hamamı’nın kadın, erkek müdavimleri olduğu gibi yerli ve yabancı turistlerinde yoğun ilgisi söz konusudur.

Galata Hamamı Hakkında

Galata Hamamı - istanbul hamamları
Galata Hamamı – istanbul hamamları

Gene bir diğer istanbul hamamları sırasında olan, Galata Hamamı Sultan 2. Beyazıt tarafından 1841 yılında yaptırılmıştır. Galatasaray Hamamı olarak da anılmaktadır. Gerek mimarisi gerek konumu ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. İstiklal Caddesi ile Çukurcuma’nın birleştiği Turnacıbaşı Sokaktadır.

Osmanlı Dönemi’nin birçok sultanı, sadrazamı, paşası ve kadısının yıkanmak için Galata Hamamı’a giderlermiş. Günümüzde de turist grupları, gelin hamamı grupları için hamam kapatma söz konusudur.  Fasıl ya da oryantal eşliğinde geleneksel Türk hamamı atmosferini müşterilerine yaşatmaktadır.

Günlük hamam sefasına gelenlere kese, masaj, aromaterapi, köpük banyosu hizmeti verilmektedir.

Haftanın her günü 07.00 – 22.00 saatleri arasında hizmete açıktır.

Cağaloğlu Hamamı Nerede

İstanbul hamamları içinde en büyük çifte hamamdır. Sultan 1. Mahmut döneminde barok tarzda inşa edilmiştir. 1740 yılında Mimar Süleyman Ağa tarafından tasarlanmış ve yapımına başlanmıştır. Ancak Mimar Abdullah Ağa tarafından tamamlanmıştır. Günümüzde hala kullanıma açık olan tarih kokan ve hamam kültürünü en iyi yaşatan hamamlarımızdandır.

Klasik Osmanlı mimarisinden farklı özelliklere sahiptir. Soyunmalığı büyük kubbeyle, küçük kubbeli ve yedi tonozlu soğukluğu, sekiz mermer sütunü bağlayan kemerler üzerine oturmuş ve büyük kubbeyle örtülmüştür. Devasa ve etkileyici bir atmosfere sahiptir. Osmanlı Döneminde yapılan son hamamdır.

Günümüzde hem tarihi yansıtması hem temizliği hem de hizmet kalitesi ile yerli ve yabancı turistlerin merakla tercih ettiği hamamlardan biridir. Öyle ki New York Times tarafından ‘Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer Listesi‘nde yer almıştır.

Tarihi Cağaloğlu Hamamı içinde cafe bar, restoran, lostra ve berber bulunmaktadır. 09.00 – 17.00 saatleri arasında hizmete açıktır. İstanbul fotoğraf turu için tıklayabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here