İstanbul Fotoğraf Turu

0
772

İstanbul şehri 4. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar yaklaşık on altı yüzyıl boyunca dünyanın en önemli ve en büyük metropolleri arasında bulunmuş bir şehirdir. Bu sebeple istanbul fotoğraf turu çok renkli karelere ve tarihe tanıtlık edecektir.

1600 yıl boyunca, Roma İmparatorluğu (330-395), Bizans İmparatorluğu (395-1204, 1261-1453), Latin İmparatorluğu (1204-1261) ve Osmanlı İmparatorluğu (1453-1922) olmak üzere 4 farklı imparatorluğa başkentlik yapmış bir şehir olduğu ve hepsinin İstanbul’dan yönetildiği düşünüldüğünde şehrin tarihsel önemi ve değeri kolaylıkla anlaşılabilir. Şehrimiz, istanbul fotoğraf turunda, Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunan bir dünya kentidir, bu sebeple şehir çağlar boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapmış, yüzyıllar boyu çeşitli din, dil ve ırktan insanın bir arada yaşadığı, adeta her renkten oluşan sanatsal bir mozaik gibidir.

istanbul fotoğraf turu
istanbul fotoğraf turu

“Dünyaya bİr kere bakmak zorundaysan sadece İstanbul’a bak!” Alphonse De Lamartine

Günümüzde eşsiz yapıları ,tarihi ve kültürü halen sürdürmekte olan bu şehir, turistlerin en fazla ziyaret ettiği durakların başında gelmektedir. Tek güne sığdırılamayacak kadar derin güzellikleri barındıran İstanbul , dünyaca ünlü birçok fotoğrafçının gözünden sergilenmiştir.
Tarihte bilinen ilk İstanbul fotoğrafarı 1943 de Fransız fotoğrafçı Girault de Prangey’nin çektiği ve İstanbul’un ilk fotoğrafarı’ olarak nitelendirilen 176 yıllık kareler, ABD’nin en önemli müzelerinden New York Metropolitan Sanat Müzesi’ nde sergilenmektedir.

“Eğer dünya tek bİr devletten İbaret olsaydı başkentİ İstanbul olurdu.”
Napoleon Bonaparte

Biz bu işin öncülerinden aldığımız ilhamla İstanbul’da en güzel kareleri yakalayabileceğiniz rotaları sizler için belirledik.
Belirlediğimiz rotalarla 1 gününüzü en verimli şekilde değerlendirecek, rehberimiz eşliğinde bilgilenecek ve profesyonel fotoğrafçımız eşliğinde kendi harika karelerinizi çekebileceksiniz.

istanbul sokak fotoğrafları
istanbul sokak fotoğrafları

Galata – Karaköy – Eminönü – Sultanahmet

Turumuza Galata kulesinden başlıyoruz. Galata kulesi İstanbul’un önemli sembollerinden olup 2013 yılında UNESCO kuleyi Dünya Mirası Geçici Listesine dahil etmiştir. Rehberimiz eşliğinde Galata kulesinin tarihi hakkında bilgi aldıktan sonra fotoğraf çekimi için veya kuleye çıkmak isteyenler için serbest zaman veriyoruz. Galata Kulesi’nden tarihi yarımadayı panaromik olarak görebilir harika manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Galata kulesinden ayrılarak ara sokaklardan Karaköy’e geçiyoruz.
Karaköy tarihi dokusuyla, kafeleri, restoranları, barları, sanat ve kültür faaliyetleri ile her gün İstanbul’un her yerinden pek çok kişinin ziyaret ettiği bir nokta.
Karaköy sokaklarında ilerleyerek turumuza devam ediyoruz. Galata Köprüsünden yürüyerek Eminönüne geçiyoruz. Köprüden geçerken tarihi yarımadayı fotoğraflayabilir köprüyü süsleyen balıkçılardan harika kareler çıkartabilirsiniz.

Eminönünden Sultanahmet meydanına geçiyoruz. Sultanahmet Meydanı’ndaki Alman Çeşmesi, Mısır Dikilitaş, Örme Dikilitaş ve Yılanlı Sütunu inceliyoruz. Sultanahmet Camii’ni (Blue Mosque) dıştan ve de içten fotoğraflıyoruz ve son olarak Ayasofya Müzesine gidiyoruz.

İstanbul Fotoğraf Turu Hakkında

Üsküdar Kız Kulesi – Kabataş – İstiklal Caddesi – Balat ;

Başlangıç noktamız olan Üsküdar iskelesinde buluşuyoruz. İstanbul fotoğraf turu için, Üsküdar’dan Kabataş’a doğru İstanbul’u en tatlı şekliyle yaşayacağınız vapurla turumuza başlıyoruz. Vapurda mutlaka en sevilen klasiklerimizden olan çay-simit olmazsa olmazlarımızdan. Tabi ki martılara simit atmayı da unutmuyoruz, bu esnada harika kareler çekebilirsiniz.

İstanbul Sokak Fotoğrafları
İstanbul Sokak Fotoğrafları

İstanbul Boğazını süsleyen, birçok efsaneyi içinde barındıran, İstanbul’un vazgeçilmez simgelerinden tarihi kız kulesini göreceğiz.
Kabataş iskelesine vardıktan sonra İstanbul’un kalbi olarak nitelendirilen Taksim meydanına geçiyoruz.

İstiklal caddesine girdiğimiz andan itibaren tarihi yapıların içinde 7/24 hareketi barındıran bu caddeyi yaşamaya başlıyorsunuz. Tünele doğru yürürken birçok mağaza, cafe, sokak sanatçısı ve sokak lezzetleri sizlere eşlik ediyor olacak.

Taksime kadar gelip Galata Kulesini görmeden geçmek olmaz , tünelden Galata kulesine geçiyoruz. İstanbul’un en önemli sembollerinden olan kule, 2013 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine dahil edilmiştir.

Balata geçişle turumuzun son rotasına gelmiş oluyoruz. Balat adı, Rumca saray anlamına gelen palation kelimesinden gelmektedir, surlardaki Blaherna Sarayı’na yakınlığından ötürü semt bu adla tanınmıştır.

Balat rengarenk cumbalı evleriyle , tarihi dokusuyla ve sokaklara yeni bir soluk kazandıran mekanlarıyla son zamanların en gözde yerlerinden biri haline gelmiştir. İstanbul fotoğraf turu ve fiyatları için iletişime geçebilirsiniz. Fotoğraf turları sırasında size Feyzin Günkut edecektir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here