İstanbul, Türkiye’nin ekonomik ve kültürel açıdan en önemli şehridir. Gün batımı boğaz turları hakkında,  Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan Boğaziçi, İstanbul’un önemini daha da arttırmaktadır. Tarihte İstanbul Boğazı kıyısında Bizans, Latin ve Osmanlı imparatorlukları kurulmuş ve bu bölgede egemenliklerini sürdürmüşlerdir. Günümüzde İstanbul Boğazının kıyısında bu medeniyetlerden kalma tarihi yapılar, saraylar, hisarlar gibi eserler oldukça yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu da boğazın stratejik açıdan önemi kadar kültürel zenginliğini de öne çıkarmaktadır.

İstanbul Boğazı, dünyanın birçok ülkesinden yoğun turist çekmektedir. Dünyaca ünlü Boğaziçi’ni görmek için gelen turistler Boğaz turlarına katılarak şehrin güzelliğini yaşamakta ve hayran kalmaktadır. Günün her saati boğaz turu yapan tekneler ile boğaz boydan boya gezilmektedir. En çok ilgi gören ve boğazın eşsiz güzelliğini ortaya çıkaran gün batımı özellikle görülmeye değerdir. Gün batımı boğaz turları ile muhteşem bir boğaz sefası yapılmaktadır. Bu büyüleyici yolculuk tura katılanları Boğaziçi’ne hayran bırakmaktadır.

Şehir Hatları Vapuru, tur şirketlerinin tekneleri ve özel yatlar ile gün batımı boğaz turları yapılmaktadır. Bu turlar uzun ve kısa olmak üzere iki türlüdür. Kısa tur boğazın hemen hemen yarısına kadar olan bölgedir. Uzun tur ise boğazı boydan boya tekne turu ile geçmek ve başlangıç noktasına geri dönmektir.

Gün batımı boğaz turları ile büyülü bir ana tanıklık edilmektedir. Güneşin yavaş yavaş alçalmasıyla mavi gökyüzünün kızıl ve bakır tonlarına dönüşmesini ve denizin mavi yeşil renginin birbirine karışarak değişik renk tonlarına bürünmesini, kıyıda ki sarayların, yalıların tek tek yanan ışıklarının denize yansımasını izlemek…  Mis gibi deniz kokusunu ve denizden esen tatlı rüzgarı hissetmek unutulmaz bir anı olacaktır.

GÜN BATIMI BOĞAZ TURLARI İLE GÖRÜLECEK TARİHİ YERLER

Gün batımı boğaz turları İstanbul’un farklı güzelliklerini yaşatmaktadır. Bu gezi sırasında her iki yakanın tarihi yapılarını, köprüleri, yalıları, kasırları görüp hayran kalmamak mümkün değildir. Dolmabahçe Camii ve Sarayı, Çırağan Sarayı, Beylerbeyi Sarayı mükemmel mimarisi ile gözleri kamaştırmaktadır.  Küçüksu Kasrı, Esma Sultan Yalısı, Sait Halim Paşa Yalısı, Ferik Ahmet Akif Yalısı gibi tarihe tanıklık etmiş ve günümüze kadar gelerek Boğaziçi’ne zenginlik katmaktadır. Ortaköy, Dolmabahçe, Büyük Mecidiye ve Bezm-i Âlem Valide Sultan camilerinin ihtişamı karşısında eski İstanbul siluetine boğazın mis gibi havası eşlik etmektedir.

Avrupa ve Anadolu Yakalarını birbirine bağlayan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin altından geçerek Akıntıburnu, Bebek koyu, Aşiyan, Rumeli Hisarı, Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya, Kireçburnu, Sarıyer ve Rumeli Kavağı kıyılarından karşı yakaya yani Anadolu Yakasına geçiş yapılmaktadır.

Gün batımı boğaz turları ile Anadolu yakası kıyılarında sıralanmış Anadolu Kavağı, Beykoz, Paşabahçe, Çubuklu, Kanlıca, Anadolu Hisarı, Kandilli, Vaniköy, Çengelköy, Beylerbeyi, Kuzguncuk ve Üsküdar’ı karşıdan izlemek, hayran kalmak kaçınılmazdır.

Şehir Hatları Vapurlarının uzun gün batımı turları yaklaşık 6 saat sürmekte ve Eminönü’nden başlayarak Anadolu Kavağı’na kadar devam etmektedir.  Anadolu Kavağı’nda yemek molası verilmekte ve dönüş yolculuğuna başlanmaktadır. Eminönü’nde son bulmaktadır.

Şehir Hatları kısa gün batımı istanbul boğaz turları Eminönü İskelesi’nden başlamakta, Üsküdar ve Ortaköy İskeleleri’ne uğrayarak Fatih Sultan Mehmet köprüsünden dönüş yapmaktadır. Yine Ortaköy ve Üsküdar İskeleleri’ne uğrayarak Eminönü İskelesi’nde son bulmaktadır. 2 saatlik bir turdur.

İstanbul Boğazı tekne turu için birçok seyahat şirketi hizmet vermektedir. Kalkış noktaları Eminönü, Kabataş ve Beşiktaş olan tekne turları 2 saatlik kısa tur olarak sefer yapmaktadır.

Özel lüks yatları kiralayarak gün batımı turları ile iş yeri toplantıları, doğum günü ve evlilik yıl dönümü gibi kutlamalar yapılmaktadır.  Bu tür organizasyonlar da kişi sayısına büyüklükte yat seçenekleri bulunmaktadır. Daha küçük yatlar evlilik teklifi ya da baş başa özel gün kutlamaları için tercih edilmektedir. Malum gün batımında boğaz turu romantik anların olmazsa olmazıdır.

Gün Batımı Boğaz Turları Hakkında
Gün Batımı Boğaz Turları Hakkında

Gün batımı istanbul turları yemek, kokteyl, balık ekmek gibi seçeneklerde sunabilmektedir. Ayrıca müzik, dans, fasıl türü eğlence organizasyonları da olabilmektedir.

İstanbul’un zengin tarihini ve muhteşem doğasını keşfetmek, stresten uzaklaşmak ve rüya gibi bir yolculuğa katılmak için gün batımı istanbul boğaz turları harika bir deneyim olacaktır. Hem kendiniz hem de şehir dışından gelen misafirleriniz için tercih edebilirsiniz. Gün batımı cruise tekne turları için diğer sayfayı okuyabilir bilgi sahibi olabilirsiniz. Gerekli detaylar ve diğer bilgiler için irtibata geçebilirsiniz. Tur saatleri sezonsal olarak farklılık göstermektedir. Kışın havanın yağış dönemlerinde turlar yapılmaktadır. Bu turlar için teknelerin kapalı bölmelerin oturabilirsiniz. Bunun içinde öncesinde sormanızda fayda vardır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here