Konaklama tesislerinin fazla oluşu, birbirinden güzel koyları ve vadileri, gelişmiş yat turizmi gibi nedenlerden dolayı Batı Likya Bölgesi gezilerinin merkezinde olan Fethiye gezilecek yerler bakımında tatilcilere eşsiz seçenekler sunuyor. Muğla iline bağlı turistik ilçede geçireceğiniz tatili sizin için hazırladığımız listedeki yerleri ziyaret ederek keyifli hale getirebilirsiniz.

Fethiye Gezilecek Yerler – Ölüdeniz

Ölüdeniz
Ölüdeniz

Ölüdeniz’e doğru yola çıktığınızda gözünüz yeşilin en güzel tonlarına dalacak ,bu yol hiç bitmesin isteyeceksiniz. Ama yolun sonuna doğru masmavi Ölüdeniz çıkıverdi mi karşınıza, bir an önce denize girmek için kendinizi bile paralayabilirsiniz. Detaylı bilgiler Ölüdeniz yazımızda.

Kelebekler Vadisi Nerede?

Kelebekler Vadisi - Fethiye
Kelebekler Vadisi – Fethiye

Türkiye’nin saklı cennetlerinden birisi. Ölüdeniz’den tekne ile ulaşabileceğiniz koy, daha önce belki de hiçbir yerde göremediğiniz kadar duru ve güzel bir denize sahip. Şelaleler, renk renk kelebekler, bungalov evler, çadırlar ve sonsuz bir huzur.Detaylı bilgiler Kelebekler Vadisi yazımızda.

Kabak Koyu

Fethiye Gezilecek Yerler - Kabak Koyu Nerede ?
Fethiye Gezilecek Yerler – Kabak Koyu Nerede ?

Kelebekler Vadisi’nin bir nevi ikizi ve yakın komşusu Kabak Koyu’da Fethiye gezilecek yerler listemizde. Buraya da ulaşım oldukça zor ve yerleşim kamplar içinde ağaç evler ve çadırlarda. Bir kere buraya uğradıktan sonra tatil anlayışınız kökten değişebilir.Detaylı bilgiler Kabak Koyu yazımızda.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu - Fethiye
Saklıkent Kanyonu – Fethiye

Binlerce yıldır akan yağmur ve kar sularının açtığı derin kanyon. Özellikle bahar aylarında çağlayarak akan su yolunun üzerinde yer alan yürüyüş parkurunda yürümek, hayatınızın en unutulmaz anlarından birisi olabilir. Ayrıca eğer gidecek olursanız burada alabalık yemeden de dönmeyin.Detaylı bilgiler Saklıkent Kanyonu yazımızda.

Çalış Plajı

Çalış Plajı Nerede - Fethiye
Fethiye Gezilecek Yerler Çalış Plajı Nerede

Oldukça kalabalık bir plaj olmasına rağmen tertemiz bir deniz, hem de olabildiğince fazla eğlence imkanı sunan yerlerden birisi. Eğer biraz kalabalığa karışıp da denizin tadına varmak isterseniz ilk tercihiniz Çalış Plajı olabilir.

Fethiye Gezilecek Yerler – 12 Adalar

Adında da anlaşılacağı üzere küçük adacıklardan meydana gelmiş olan 12 Adalar, Fethiye Körfezi’nin batı kısmına denk düşüyor. Sadece deniz yolu ile gidilebildiği için de son derece bakir ve son derece eşsiz bir güzelliğe sahip. Eğer bir turla buraları gezecek olursanız, sizi sadece eşsiz bir doğa ve berrak bir deniz beklemiyor. Gezinizde sular altında kalmış kalıntılar arasında yüzebilir, antik kentleri gezebilir ve enfes bir balık ziyafeti çekebilirsiniz.

Belcekız Plajı

Belcekız Plajı Fethiye
Fethiye Gezilecek Yerler Belcekız Plajı Fethiye

Ölüdeniz’de yer alan Belcekız plajının adı eski bir efsaneden dayanmaktadır.Denize girmek için Ölüdeniz’de yer alan güzel plajlardan biridir.Detaylı bilgiler Belcekız Plajı yazımızda.

Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu - Fethiye
Fethiye Gezilecek Yerler Günlüklü Koyu – Fethiye

Ağaçların içerisinde harika bir koy olan Günlüklü Koyu, Fethiye gezilerinizde serin suların tadını doğa ile iç içe bir ortamda çıkarmanız için harika bir yer.Dilerseniz piknik yapabilir, hamaklarda güneşlenebilirsiniz.Detaylı bilgiler Günlüklü Koyu yazımızda.

Fethiye Gezilecek Yerler – Kayaköy

Fethiye Kayaköy
Fethiye Kayaköy

Yerleşim tarzı, mimarisi, etkileyici sokakları ile bir nevi açık hava müzesi olan Kayaköy, Mardin gibi her bir ayrıntısına paha biçilemeyecek bir yerleşim alanı. Ancak Mardin’den farkı, bir kısmının tamamen terk edilmiş olması ve hayalet şehir görünümüne bürünmüş olması.

  1. Tlos Antik Kenti

Oldukça büyük bir alana yayılmış olan Tlos Antik Kenti Fethiye’nin 42 kilometre doğusundaki Yaka Köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

Likya Bölgesi’nin en önemli yerleşimlerinden biri sayılan antik kentinde yapacağınız uzun yürüyüşler ile devam eden kazı çalışmalarının yanı sıra akropolü, bazilikayı, büyük hamamı, Kronos Tapınağı’nı, stadyumu, tiyatroyu, Girmeler Mağarası’nı görebilirsiniz.

  1. Letoon Antik Kenti

1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan ve Zeus’tan hamile kaldığına inanılan tanrıça Leto adına kurulan antik kent Fethiye-Kaş karayolunun 65. kilometresinde yer alıyor.

Tarihi milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanan kentin içerisindeki Leto, Artemis, Apollon tapınakları, manastır, çeşme ve Roma tiyatrosu kalıntıları tarih tutkunu ziyaretçilerini bekliyor. Antik kentin girişinde bulunan mesire alanını dinlenme ve piknik amaçlı kullanabilirsiniz.

  1. Telmessos Antik Kenti

İlçedeki ilk yerleşim yeri olan antik kent adını tanrı Apollon’nun oğlu Telmessos’tan alıyor. Tarihte birçok kültüre ev sahipliği yapan ve kurulduğu günden beri bölgede varlığını sürdüren tek yerleşim olan kentin antik döneme ait kalıntılarından çok azı doğa olaylarından dolayı günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Modern Fethiye’nin güneyindeki kaya mezarları, ilçe merkezindeki lahit mezarlar ve kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkartılan tiyatro kalıntısı kentin antik dönemine ışık tutuyor.

  1. Dalyan Kral Mezarları

Muhteşem görüntüsünden dolayı tarihi seven bireylerin Fethiye gezilecek yerler listelerinde yer verdikleri Dalyan Kral Mezarları’na denizden ve karadan kolaylıkla ulaşılıyor.

Kbid ve Kaunos adlarıyla da anılan antik kentin girişindeki kaya mezarları birbirinden farklı mimari özellikleri ile ziyaretçilerini dönemin zenginliği ve gelenekleri konusunda bilgilendiriyor. Bölge ışıklandırma sistemi sayesinde akşam saatlerinde fotoğrafçılara hoş kareler sunuyor.

  1. Patara Antik Kenti

Su perisi Lykia tarafından kurulduğuna inanılan antik kent Fethiye-Antalya karayolu üzerinde yer alıyor. Antik dönemde Likya Uygarlığı’na başkentlik yapmış olan Patara eşsiz plajı ve nefes kesen manzaraları ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Xanthos Vadisi’nde denize açılan tek liman olduğu için tarih boyunca önemini kaybetmeyen Patara Antik Kenti’nin Roma Zafer Takı yolları, bazilikası, tiyatrosu başta olmak üzere önemli kalıntıları tarihi seven tatilcileri bekliyor.

  1. Fethiye Müzesi

Müze kartı ile ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz Fethiye Müzesi şehir merkezinde bulunuyor. Antik hayata dair bilgiler veren eşyalar, heykeller başta olmak üzere müzenin içerisinde ve bahçesinde çevredeki antik kentlerde yapılan kazılarda bulunan eserler sergileniyor.

Haftanın 7 günü açık olan müze 08.30-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

  1. Gemiler (St. Nicholas) Adası

Uzunluğu 1 kilometre, genişliği 400 metre olan ada Fethiye’nin 9 kilometre uzağında bulunuyor. Eski adı Aya Nikola olan Gemile Adası 5. ve 11. yüzyıl arası erken Hıristiyanlık ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor.

Kayalık yapısından dolayı evlerin ve kiliselerin kaya içine oyularak yapıldığı adanın kısa bir yürüyüşten sonra ulaşılabilen zirvesi eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini karşılıyor.

  1. Gizlikent Şelalesi

Fethiye’den 08.00-20.00 arasında 20 dakika arayla kalkan dolmuşlar ile ulaşabileceğiniz Gizlikent Şelalesi bölgenin tek doğal şelalesi unvanını taşıyor ve Saklıkent’in yaklaşık 500 metre gerisinde yer alıyor. En sıcak yaz günlerinde bile sizi serinletecek 250 metrelik kanyona sahip olan şelalenin çevresinde trekking, safari, rafting organizasyonları düzenleniyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here