Atatürk evi müzesi

Antalya Müzeleri Hangileridir ?

Antalya, doğa güzelliği yanı sıra tarihi ile de zengin bir geçmişe sahiptir. Yapılan kazı çalışmaları Antalya’da 40 bin yıl önce insanlığın ve yerleşimin olduğunu ispatlamaktadır. bu sebeple Antalya Müzeleri tek başlık altında toplanabilir. Böylesine eski tarihe sahip olan şehirde tarihi yapılar ve eserler de hiç az değildir. Milattan önce 2000 yıllarında Hitit’lerin ve sırasıyla Pamphylia, Lykia, Kilikya, Pers, Büyük İskender, Antigonos, Ptolemais, Selevkos, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti bu topraklarda hüküm sürmüştür.

Antalya’nın zengin tarihi ve kültürü hakkında fikir sahibi olabileceğimiz birçok müze bulunmaktadır. Bu müzeleri ve eserlerini sizler için araştırıp, derledik ve sunuyoruz.

Antalya Müzesi

1922 yılında öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından kurulmuştur. İlk olarak Birinci Dünya Savaşı sırasında yağmalanmadan kurtarılan eserler bu müzede koruma altına alınmıştır. 1972 yılına kadar Kaleiçi’nde ki Alaaddin Camii’nde daha sonra Yivli Minare Camii’nde bulunan Antalya Müzesi daha sonra bu gün ki yerine taşınmıştır.

antalya müzesi
antalya müzesi

Antalya Müzesi’nde 14 tane sergi salonu ve açık teşhir alanları bulunmaktadır. Müzede bölgenin binlerce yıllık geçmişine ait eserler sergilenmektedir. Belli başlı eserler;

Perge´de bulunan Roma Dönemi heykeltıraşlık eserleri,

Karain Mağarası’ndan çıkarılan kemik stilize insan başı,

Burdur’daki Hacılar mevkiinden çıkarılan pişmiş topraktan kadın figürü,

Bayındır Elmalı Tümülüsü’nde bulunan Frigyalılardan kalma Çocuklu kadın figürü,

Helenistik Çağa ait kadın kabartmalı testi,

Limyra’da bulunan Lahit Kapağı ve Perseus heykeli,

Likya’dan çıkarılan adak levhası,

Perge’de bulunan Afrodit,  üç güzeller, Dansçı kadın heykelleri ve Herakles Lahdi

Antalya Müzeleri – Suna İnan Kılıç Kaleiçi Müzesi

Kaleiçi’nde iki tarihi binada bulunan müze, Suna ve İnan Kıraç çifti tarafından satın alınmış olup 1993-1995 yıllarında onarılarak müzeye dönüştürülmüştür.

Müze binası 2 katlı, sofalı tipik Türk evidir. Müzede bölgeye ait kazılardan çıkarılan eserler sergilenmektedir. Bahçedeki diğer bina ise Aya Yorgi adına inşa edilmiş bir Ortodoks kilisesidir. Suna-İnan Kıraç tarafından toplanan kültür ve sanat eserleri sergilenmektedir. Kahve ikramı yapılmakta, kına gecesi ve damat traşı gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Antalya Atatürk Evi Müzesi

Antalya Atatürk Evi Müzesi
Antalya Atatürk Evi Müzesi

Atatürk, Antalya’ya geldiği zaman kaldığı iki katlı, yığma taş duvarlı, kiremit çatılı bir köşktür. Valilik binası olarak da kullanılmıştır. 1986 yılından günümüze kadar  Atatürk Evi Müzesi olarak halka hizmet vermektedir.

Köşkün birinci katında, fotoğraf sergisi, belgesellerin izlenebileceği bir oda, bir yemek odası ve bir büro bulunmaktadır. Üst katında ki odada Atatürk’ün kişisel eşyaları sergilenmektedir. Yatak odası, toplantı odası, çalışma odası bulunan üst katta hatıra paraların sergilendiği bir bölüm bulunmaktadır.

Perge Örenyeri

Perge - Antalya
Perge – Antalya

Perge, Aksu Nehri’nin 4 kilometre batısında iki tepe arasında ki geniş ovanın üzerinde kurulmuştur. Kent, Geç Klasik, Helenistik ve yoğun olarak Roma İmparatorluğu dönemlerinde planlanmış ve zaman içinde genişletilerek onarımlar yapılmıştır. Aşağı kent kısmında sütunlu cadde, su kanalı, dört anıt çeşme, iki büyük hamam bulunmaktadır.  Sur duvarları, kuleler, bastionlar ve kapılar günümüze kadar gelmiştir. Antalya müzeleri içerisinde önemli müzeler arasındadır.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Müzeleri - Oyuncak Müzesi
Antalya Müzeleri – Oyuncak Müzesi

Kaleiçi’nde bulunan müze, 2010 yılının Eylül ayında Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından yapımına başlanmıştır. İstanbul Oyuncak Müzesi Sahibi Sunay Akın, müzenin yapımında danışmanlık yapmıştır. 23 Nisan 2011’de törenle açılmıştır. Türkiye’de ki üçüncü oyuncak müzesidir. Geçmişten günümüze oyuncakların sergilendiği müze çocuklar kadar büyüklerinde ilgisini çekmektedir.

Dokuma Park Anadolu Oyuncak Müzesi

Kepez’de bulunan müzede 11 bin oyuncak sergilenmektedir. Kepez Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Oldukça büyük bahçesi bulunan müzenin koridorlarında ve 15 salonda oyuncaklar sergilenmektedir. Oyuncaklar temasına göre gruplandırılmıştır. Bu gruplar 74 adet vitrinde sergilenmektedir.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji
Alanya Arkeoloji

Alanya’da ki Arkeoloji müzesi 1967 yılında ziyarete açılmıştır. Bölge kazı çalışmalarında bulunan eserler önce burada depolanmış daha sonra müze haline getirilerek halka hizmet vermeye başlamıştır.

Deniz Biyolojisi Müzesi

Deniz Biyolojisi
Deniz Biyolojisi

Deniz Biyoloji Müzesi, Kaleiçi’nde Oyuncak Müzesi’nin hemen yanındadır. 2014 yılında açılan müze batık korsan gemisi şeklinde tasarlanmıştır. Dr. Elif Özgür Özbek’in uzun yıllar yaptığı çalışmalar sonucunda oluşturduğu deniz canlıları sergilenmektedir. Ayrıca fotoğraf sergileri de düzenlenen müzede nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan deniz canlıları da sergilenmektedir. Farklı cinslerde köpek balıkları, süngerler, mercanlar, deniz yıldızları ve bazı endemik türler hakkında bilgilendirme yapılırken, deniz canlılarının kurutulmuş, çözeltiler içinde saklanmış örnekleri de bulunmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi için tıklayınız. Atatürk Evi Müzesi için tıklayabilirsiniz.

© 2013 - 2024 Gezginkolik.com